Otevřít menu
Doprava dnes
-

Branovský přívoz na Berounce. Vydejte se po stopách příběhů Oty Pavla

V minulosti fungovaly na Berounce mezi Plzní a Prahou desítky přívozů, z nichž většina již zanikla. V následujícím článku se podíváme na jeden ze čtyř dosud funkčních přívozů, k němuž se pojí zajímavá historie.

14:00 / 21. července 2023
Branovský přívoz na Berounce. Vydejte se po stopách příběhů Oty Pavlai

Foto: Bezmotorová pramice má své kouzlo. Na fotografii můžete vidět loďku připlouvající k levému břehu Berounky. Autor: cs:ŠJů – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7653992

Branovský přívoz se nachází v Luhu pod Branovem na Rakovnicku, přibližně sedm kilometrů od hradu Křivoklát, a spojuje levý břeh řeky Berounky nedaleko vesničky Nezabudice s Luhem pod Branovem, kde trávil Ota Pavel, vlastním jménem Otto Popper, své dětství, když sem jezdíval s rodinou na prázdniny. Zrekonstruovaný převoznický domek s pamětní síní připomíná život a dílo tohoto slavného spisovatele. 

Majitelem přívozu je obec Branov a přes řeku se zde převáží na bezmotorové pramici poháněné bidlem. Pokud půjdete kousek dál po proudu řeky, v obci Nezabudice narazíte na proslulý hostinec U Rozvědčíka.

Přívoz byl dle mnohých pramenů zřízen již v polovině 17. století v souvislosti se stavbou dvou uhlířských chalup v Luhu. Jiné zdroje však datují jeho vznik až do začátku 20. století. Ať už je to tak či onak, v tomto místě u řeky Berounky na vás dýchne historie. Právě tady se totiž odehrává děj mnoha Pavlových děl. Za zmínku stojí určitě Zlatí úhoři, Smrt krásných srnců nebo Jak jsem potkal ryby.

V letech 1928-1944 zde přívoz obstarával převozník Karel Prošek, známý z povídek Oty Pavla. Prošek pronajal ve třicátých letech 20. století polovinu převoznického domku rodině Popperových, čímž si v české literatuře nevědomky zajistil pověst převoznické legendy. Poté se zde vystřídalo několik dalších převozníků až do roku 1978, kdy byl přívoz na několik let přerušen. V roce 1986 se Ivo Brůžek, tehdejší převozník, rozhodl s pomocí přátel přestavět převoznický domek na muzeum a v létě roku 1990 zde byla otevřena Pamětní síň Oty Pavla. V expozici najdete nejen mnoho fotografií z Pavlova života, ale také přebaly jeho slavných knih či snímky z natáčení filmů Zlatí úhoři nebo Smrt krásných srnců. Vstupné je dobrovolné.

Současnými převozníky jsou Jiří Vosátka a Libuše Vosátková z Nového Strašecí, ale s přívozem jim vypomáhá také několik dalších nadšenců.

Až budete v okolí Křivoklátska, nezapomeňte navštívit toto magické místo. Pamětní síň i přívoz Oty Pavla jsou během července a srpna v provozu každý den od 9 do 19 hodin. V období od dubna do června a v září a říjnu je otevřeno pouze o víkendech, v sobotu do 18 hodin a v neděli do 15 hodin. V případě velké vody přívoz z bezpečnostních důvodů nefunguje. Aktuální informace a další zajímavosti najdete na webových stránkách www.otapavel.cz.

Život je k tomu, aby se žil, protože utíká jako voda mezi břehy, která se nikdy nevrátí zpět.” Ota Pavel

Přívozy na řece Berounce:

Pokud bychom postupovali po směru toku řeky Berounky, najdeme čtyři přívozy, které jsou dosud v provozu. Prvním z nich je přívoz Nadryby, dále přívoz Darová, přívoz Luh pod Branovem - Nezabudice, jemuž se věnuje tento článek a v neposlední řadě také přívoz Kazín - Dolní Mokropsy.

Publikovala: Dominika Provazníková

 

Branovský přívoz na Berounce. Vydejte se po stopách příběhů Oty Pavla Foto: Jízdní řád přívozu s pokyny pro návštěvníky. Autor: cs:ŠJů – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7653901. Branovský přívoz na Berounce. Vydejte se po stopách příběhů Oty Pavla Foto: Zrekonstruovaný převoznický domek, v němž se nachází Pamětní síň Oty Pavla. Autor: cs:ŠJů – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7655960. Branovský přívoz na Berounce. Vydejte se po stopách příběhů Oty Pavla Foto: Branovský přívoz spojuje levý břeh řeky Berounky nedaleko vesničky Nezabudice s Luhem pod Branovem. Zdroj: mapy.cz.
zpět na články

inzerce

nahoru