Otevřít menu
Doprava dnes
-

Česko-slovenský nostalgický expres Tatran vás vezme zpátky v čase

Pokud patříte mezi železniční nadšence, možná jste již slyšeli o retro expresu Tatran, který v 80. letech 20. století spojoval Košice, Vysoké Tatry a Bratislavu. Železniční klub Tatran jeho vyřazené vozy zrenovoval a od roku 2021 pořádá akce pro veřejnost. Následující článek nabídne mimo jiné také ohlédnutí za nedávnou akcí „S Dvojičkou do Prahy”.

14:00 / 25. července 2023
Česko-slovenský nostalgický expres Tatran vás vezme zpátky v časei

Foto: Během druhého prázdninového víkendu zorganizoval Železniční klub Tatran akci „S Dvojičkou do Prahy”. Autor: Martin Kroužel

Občanské sdružení Železniční klub Tatran, jehož domovské depo se nachází v Liptovském Mikuláši, propaguje železniční historii a zaměřuje se na záchranu, obnovu a údržbu železničních vozů. Mládežnický expres Tatran je jedním z nich. Sdružení ho koupilo od slovenského státního dopravce a při jeho renovaci byl kladen důraz především na zachování historické věrnosti. Expres vám doslova umožní cestovat zpátky v čase, ať už se zaměříte na koženková hnědočervená sedadla s původním vzorem, dobové nápisy nebo autentický zelený odstín vozů. Vagony nedisponují wi-fi, klimatizací ani zásuvkami. 

Během druhého prázdninového víkendu, ve dnech 7. až 9. července klub zorganizoval jedinečnou akci pro všechny milovníky historických vlaků. Tatran vyrazil na nostalgickou jízdu ze slovenské Spišské Nové Vsi do Prahy a zpět. Akce s názvem „S Dvojičkou do Prahy” měla u pasažérů velký úspěch. Trasa ze Spišské Nové Vsi byla pro vyšší atraktivitu naplánována tak, aby vlak na území Čech zastavil na nádražích v Chocni, Hradci Králové a Nymburce. Souprava byla složena z retro oddílových vozů „Tatran” ze 70. a 80. let a nechyběl ani restaurační vůz s nabídkou základního občerstvení. V úseku Bohumín - Praha byly součástí soupravy také retro oddílové vozy „Ostravanu”. Nostalgický expres byl v sobotu osmého července k vidění také na Masarykově nádraží v Praze a vyrazil dokonce na Karlštejn. Devátého července pak souprava zamířila přes Kolín a Pardubice zpět na Slovensko.

Nasazení „Dvojičky” do čela mezistátního expresu bylo zcela výjimečné.

V čele Tatranu se ukázala elektrická lokomotiva řady 131, tzv. „Dvojička”. Jedná se o největší a zároveň jedinou dvoudílnou československou lokomotivu, která byla vyrobena na začátku osmdesátých let plzeňskou firmou Škoda a v minulosti sloužila k nákladní dopravě. Tyto lokomotivy jsou dodnes v provozu. Jen velmi výjimečně se však v minulosti vyskytly v čele vlaků osobní dopravy.

Pokud jste se nestihli zúčastnit této akce, nemusíte zoufat. Železniční klub Tatran sice upozornil, že se nasazení „Dvojičky” do čela mezistátního expresu již opakovat nebude, a to z důvodu postupného zavádění ETCS a změny napájení trakčního vedení v Žilině. Připravuje však další příležitosti, během kterých můžete nasát jedinečnou atmosféru nostalgického expresu. Tou nejbližší je sportovně-oddychový výlet na Ružín, který se bude konat 29. července. Více informací o dalších připravovaných akcích najdete na www.klubtatran.sk.

Publikovala: Dominika Provazníková

Fotografie byly publikovány s laskavým svolením pana Martina Kroužela, který se zúčastnil akce „S Dvojičkou do Prahy”.

Česko-slovenský nostalgický expres Tatran vás vezme zpátky v čase Foto: V čele Tatranu se ukázala elektrická lokomotiva řady 131, tzv. „Dvojička”. Autor: Martin Kroužel. Česko-slovenský nostalgický expres Tatran vás vezme zpátky v čase Foto: Železniční klub Tatran je mimo jiné podporován slovenským národním dopravcem. Autor: Martin Kroužel. Česko-slovenský nostalgický expres Tatran vás vezme zpátky v čase Foto: Tzv. Dvojička je jediná československá dvoudílná lokomotiva. Autor: Martin Kroužel. Česko-slovenský nostalgický expres Tatran vás vezme zpátky v čase Foto: V Tatranu nechybí typická koženková hnědočervená sedadla s původním vzorem. Autor: Martin Kroužel. Česko-slovenský nostalgický expres Tatran vás vezme zpátky v čase Foto: Pohled do restauračního vozu. Autor: Martin Kroužel. Česko-slovenský nostalgický expres Tatran vás vezme zpátky v čase Foto: Železniční klub Tatran pořádá několik letních akcí. Zdroj: klubtatran.sk.
zpět na články

inzerce

nahoru