Otevřít menu
Doprava dnes
-

Lanovka na Černou horu aneb nejstarší visutá kabinová dráha v Čechách

Lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu funguje již od roku 1928 a je tak považována za nejstarší visutou kabinovou lanovku v Čechách. Do dnešního dne však prošla několika většími rekonstrukcemi. Pojďme se podívat na vývoj naší první osobní lanovky.

14:00 / 18. července 2023
Lanovka na Černou horu aneb nejstarší visutá kabinová dráha v Čecháchi

Foto: V současnosti vede na Černou horu osmimístná lanovka s názvem Černohorský Express. Zdroj: SkiResort Černá hora-Pec (leto.skiresort.cz)

Přesné datum zahájení stavby se nedochovalo, nicméně je známo, že lanová dráha v Janských lázních spustila svůj provoz poslední říjnový den roku 1928. Dráha vedla z náměstí v Janských lázních na Černou horu, byla dlouhá 3174 metrů a patřila mezi ty nejdelší ve střední Evropě. Na stavbě pracovalo přes sto lidí a práce probíhaly dokonce i za mrazivého počasí. Visutá lanovka s dvěma kabinami a kyvadlovým provozem přepravila za hodinu v jednom směru až 120 lidí. Jedna kabina měla kapacitu třicet osob a doba jízdy trvala patnáct minut. Lanová dráha z roku 1928 však nebyla tou první, která byla na Černou horu vybudována. Předcházela jí ještě vojenská nákladní dráha z roku 1927. Ta sloužila jako pomocná lanovka k dopravě materiálu a byla demontována pouze pár dní před spuštěním té osobní.

Jelikož začínala být původní dráha již zastaralá a nestačila náporu návštěvníků, v roce 1976 započala výstavba nové lanovky, jejíž trasa se mírně lišila od té předchozí. Dolní nástupní stanice se totiž nacházela dál od centra tak, jak je tomu dodnes. Gondolová kabinová lanovka již disponovala čtyřmístnými kabinami, doba jízdy trvala třináct minut a v jednom směru přepravila za hodinu až 400 osob. Jedna z podpěr původní lanovky však byla zachována a dodnes slouží jako rozhledna s názvem Panorama.

Roku 1992 proběhla výměna kabinek, byly instalovány automatické posuny kabin a přepravní kapacita se tím navýšila o dalších 180 osob. Původně lanovku vlastnily Československé státní dráhy, později České dráhy a od roku 1996 ji po privatizaci vlastní a provozuje firma MEGA PLUS s.r.o. 

V roce 2006 byla zahájena výstavba současné osmimístné kabinové lanovky s názvem Černohorský Express. Tato dráha je dlouhá přes 2300 metrů, má padesát devět kabin a za hodinu je schopna odbavit až 1500 pasažérů, kteří se dostanou nahoru za necelých osm minut. Dolní nástupní stanice se nachází v Janských lázních ve výšce 694 metrů nad mořem a pohon lanovky je umístěn v horní stanici, která se nachází ve výšce 1260 metrů nad mořem, o třicet devět metrů níže, než je vrchol Černé hory.

Lanovka je v provozu jak v zimní sezóně, kdy ji využívají převážně lyžaři, tak v té letní. Přepravuje zdarma vozíčkáře, kočárky, horská kola nebo také koloběžky. Vedle její horní stanice se nachází dětský park Kabinka, který nabízí sportovní a zážitkové aktivity pro celou rodinu. Návštěvníci si například mohou prohlédnout zimní techniku, zajezdit si na šlapacích kárách nebo také vyplout na lodičce na zdejší retenční nádrži.

V dolní i horní stanici navíc najdete půjčovnu sjezdových koloběžek a horských kol. Aktuálně je Černohorský Express v provozu denně od 9:00 do 18:00, každou celou hodinu, a jízdenky lze za zvýhodněnou cenu zakoupit také online na www.skiresortcard.cz.

Publikovala: Dominika Provazníková

Zdroj: Zpáteční za pět korun. Veselý výlet. 2008, čís. 30, s. 8–9.

Lanovka na Černou horu aneb nejstarší visutá kabinová dráha v Čechách Foto: Původní lanovou dráhu na Černou horu vlastnily Československé státní dráhy. Zdroj: lanove-drahy.cz. Lanovka na Černou horu aneb nejstarší visutá kabinová dráha v Čechách Foto: Původní visutá lanovka s dvěma kabinami a kyvadlovým provozem přepravila za hodinu v jednom směru až 120 lidí. Zdroj: lanove-drahy.cz. Lanovka na Černou horu aneb nejstarší visutá kabinová dráha v Čechách Foto: Horní nástupní stanice původní lanové dráhy z roku 1928. Zdroj: lanove-drahy.cz. Lanovka na Černou horu aneb nejstarší visutá kabinová dráha v Čechách Foto: Rozhledna Panorama vznikla úpravou jedné z podpěr původní lanovky. Autor: Petr Vilgus – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7454249. Lanovka na Černou horu aneb nejstarší visutá kabinová dráha v Čechách Foto: Současná lanová dráha je dlouhá přes 2300 metrů. Zdroj: mapy.cz.
zpět na články

inzerce

nahoru