Otevřít menu
Doprava dnes
-

Lepič, neblikač nebo snad telefonista. Do jaké skupiny patříte?

„Ten umí to a ten zas tohle“, zpívá se. A je to pravda. Každý jsme dobrý v něčem jiném, ať už jde o vaření, počítání anebo řízení auta. K těm, kteří se za volantem necítí jako ryba ve vodě, bychom měli být shovívaví. Arogance, bezohlednost ani agresivita na silnici nepatří a pravidla platí pro každého stejně!

8:00 / 3. ledna 2023
Lepič, neblikač nebo snad telefonista. Do jaké skupiny patříte?  i

Foto: pixabay.com

Pojďme se podívat na to, s jakými typy řidičů se potkáváme. A nebo jimi přímo jsme?

Agresor čili agresivní řidič

Často až útočný styl jízdy, nevypočitatelnost a velké ego bez pokory s potřebou každému něco dokazovat – to je prototyp agresivního řidiče. S takovými řidiči není radno diskutovat. Zákony nerespektují a nemívají daleko od rány.

Sváteční řidič, nedělní řidič či víkendový pilot

Pro předchozí skupinu řidičů doslova jako červený hadr na býka. Svoji „voňavku“ vyvezou párkrát do roka, takže těch zkušeností moc nemají. A to jak praktických, tak ani teoretických. Zkrátka, jedou si „posvém“. Tělem nalepen na volantu, očima na silnici, jedouc třeba prostředkem a konstantní rychlostí v obci i mimo ni.

Zlatá mládež nebo frajírek

Ačkoli razítko na jejich řidičském průkazu ještě nezaschlo, chovají se tak, jako by řídili desítky let. Dají se poznat již na dálku – předchází je totiž hlasitá hudba a leckdy i pískot pneumatik. Omezení rychlosti pro ně neplatí a červenou barvu na semaforu absolutně nevnímají. Riskování, adrenalin a nedotknutelnost tvoří nedílnou součást životního stylu a přístupu k řízení.

Vybržďovač

Vybržďovači si paradoxně své špatné chování uvědomují. Vědomě předjedou před nic netušícího řidiče a prudce zabrzdí. Někdy je rozčílí pomalá jízda nebo nedokonalý manévr, jindy důvod svého chování ani vysvětlit neumí. Řidič - vybržďovač na nic nečeká a mizí v dáli.

Neblikač

Chronickými neblikači jsou Italové, ale někteří z nás jim směle šlapou na paty.  Nepoužívání takzvaných směrových šipek může způsobit problém. Při vysoké rychlosti jsou následky až nedozírné. Zautomatizovat si používání blinkrů patří k základům bezpečné jízdy.

Telefonista

Přes veškerou moderní techniku a vymoženost dnešní doby stále jsou k vidění řidiči s hlavou nakloněnou nejčastěji vlevo, když drží ramenem telefon anebo s hlavou skloněnou, to když píší SMS. Plně nesoustředěn pak mnohdy nestihne zareagovat na nečekanou situaci na silnici.

Kolonista

Nepředjede a nepředjede. Do této skupiny lze zahrnout i začátečníky. Tady se jedná o takové motoristy, kteří se bojí předjíždět. Třebaže před sebou mají dlouhou rovinku, proti nic nejede, oni raději pojedou za pomalu jedoucím vozem nebo traktorem. Druhou variantu představuje strach ze „zipování“. Kolonista stojí a čeká, než aby se zařadil do druhého jízdního pruhu ... a vytváří kolonu.

Lepič

I když ví, že auto před ním nemá kam uhnout a nemůže ani kvůli rychlostnímu omezení zrychlit, nalepí se na jeho nárazník a drží se jako klíště. Nezřídka kdy se pak při nečekaném brzdění podívá do jeho kufru.

Možná znáte i další typy a možná s nimi máte nepříjemnou osobní zkušenost. A přitom by ke spokojenosti všech stačilo drobek ohleduplnosti a trocha zdravého rozumu.

 

Autor: Dagmar Lánská

zpět na články

inzerce

nahoru