Otevřít menu
Doprava dnes
-

Nejrychlejší na světě

Rychlost, synonymum dnešní doby. Co je rychlé, to je dobré? A jak je to s rychlostí v dopravním světě? Tam ji často přímo vyžadujeme. Čím rychlejší, tím lepší! Nejrychlejší zástupce některých kategorií si představíme… ale pozor! Pospíchej pomalu!

8:00 / 16. září 2022
Nejrychlejší na světěi

Foto: pixabay.com

Nejrychlejší loď

Nejrychlejším plavidlem, které se dosud po vodě prohánělo, je motorový člun Spirit of Australia. Dřevěná, tryskovým motorem poháněná loď, drží rychlostní rekord již bezmála 45 let.

Navrhl ji a sám ve své garáži sestrojil Australan Ken Warby. Sám tvůrce lodi s také dne 8. října 1978 vytvořil oficiální rychlostní rekord na australském jezeře Blowering Dam. Dosaženou rychlost  511 km/h zatím nikdo nepřekonal.

Nejrychlejší auto 

O prvenství v této kategorii se přou dvě světové značky SSC North America (dříve Shelby SuperCars Inc.) a Bugatti. Nejrychlejší auta byla totiž letitou doménou právě Bugatti. V jistém ohledu je však Američané předběhli, nebo se jim přinejmenším přiblížili.

Při rychlostním testu dosáhla americká  SSC Tuatara rychlosti 455,2 km/h. A ačkoli se rychlost Bugatti Chiron Super Sport 300+ přiblížila k 490 km/h, nutno podotknout, že jela po dráze tam i zpátky, přičemž v obou směrech dosáhla vysokých hodnot.

Nejrychlejší motorka

Kawasaki Ninja H2 je o něco utlumenější varianta traťové kolegyně Ninja H2R, nejrychlejšího a nejvýkonnějšího sériově vyráběného motocyklu na trhu. V rámci testování se přiblížila rychlostní hranici 340 km/h, ovšem stropem je prý až 350 km/h.

Nejrychlejší letadlo

Obdobně jako na vodě i ve vzduchu platí rekord již desítky let. Drží jej „nedostižitelný“ americký průzkumný stroj Lockheed SR-71. První letoun tohoto typu vzlétl už 22. prosince 1964. Letadlo schopné létat na hranici vesmíru více než trojnásobnou rychlostí zvuku přinášelo v době studené války cenné zpravodajské informace.

Nejrychlejší vlak

Nejrychlejším vlakem světa stal Maglev, jenž tvoří součást pravidelného provozu v Šanghaji a v Soulu.

Rychlost vlaků není svým způsobem nikterak omezená. Maglev (zkráceně z magnetické levitace) představuje nejmodernější, nejrychlejší a rovněž nejdražší druh kolejové dopravy. Maglev se při pohybu vznáší na polštáři magnetického pole (cca 5 – 10 cm nad kolejnicí). To mu umožňuje odpudivá nebo přitažlivá síla elektromagnetů.

První rychlostní rekord v roce 2005 vytvořili Japonci s hodnotou. O 10 let později rychlost 581 km/h sami překonali o 22 km/h.

A pro zajímavost

Nejrychlejší cyklista

Co se cyklistiky týká, spadá také do skupiny dopravních prostředků, a tak zmiňme něco málo z této oblasti.  

Popravdě, kategorií, v nichž se měří čas, vzdálenost a rychlost, je poměrně dost (nerychlejší čas na předem danou vzdálenost; nejvíc kilometrů za hodinu, den, rok; čtyřiadvacetiminutovka apod.).

Nejprestižnější cyklistickou výzvou je ale takzvaná hodinovka. V tomto případě se jedná o to, kdo na cyklistickém velodromu dokáže za hodinu ujet nejvíce kilometrů. S maximem 55,089 ujetých kilometrů za hodnu drží aktuální světový rekord z roku 2019 Belgičan Victor Campenaerts; z žen je to potom Vittoria Bussiová s rekordem 47,980 kilometrů z roku 2018.

A co dopravní prostředek z doby, kdy se ještě silnicemi neproháněla auta?

Nejrychlejší kůň

Pravděpodobně dosud nejrychlejším koněm je anglický plnokrevník Beach Racket. Dosaženou rychlost 70 km/h ve vzdálenosti 410,27 metrů v Mexico City zatím nikdo nepřekonal. K úctyhodnému výkonu z roku 1945 se o 48 let později pouze přiblížil Onil Roll.

 

Otázka k zamyšlení. Jak je možné, že některé rekordy platí i desítky let a ani použití nejmodernějších technologií je nedokáže překonat?

 

Autor: Dagmar Lánská

Nejrychlejší na světě Foto: Spirit of Australia (zdroj: Robertsf2012 - Own work/ en.wikipedia.org). Nejrychlejší na světě Foto: Bugatti Chiron Super Sport 300+ (zdroj: www.ridimauto.cz). Nejrychlejší na světě Foto: SSC North America (zdroj: www.ridimauto.cz). Nejrychlejší na světě Foto: Kawasaki Ninja H2 (zdroj: lajk.iprima.cz). Nejrychlejší na světě Foto: Lockheed SR-71 (zdroj: echo24.cz). Nejrychlejší na světě Foto: Maglev (zdroj: www.srovnator.cz).
zpět na články

inzerce

nahoru