Otevřít menu
Doprava dnes
-

Nejstarší lanovka v České republice

První lanové dráhy stavěli v Číně již ve 4. století před naším letopočtem, aby jimi přepravovali potřebný materiál. Pro tento účel sloužily lanovky až do poloviny 19. století. Přelom 19. a 20. století se potom nesl ve znamení pokusů o vybudování osobní lanové přepravy. K největšímu rozmachu došlo až po druhé světové válce.

8:00 / 20. května 2022
Nejstarší lanovka v České republicei

Foto: Lanovka na Sněžku (zdroj: www.snezkalanovka.cz)

Popravdě, vybrat nejstarší českou lanovku určenou pro osobní dopravu není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Záleží totiž na typu i na tom, jestli ukončila provoz, nebo stále funguje.

Z doby Rakouska–Uherska

Prvenství si ještě z dob monarchie drží pražská lanová pozemní dráha kyvadlového systému na vodní pohon. Zprovozněna byla v květnu 1891 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy a vedla od dnešního Štefánikova mostu na Letnou. Provoz lanovky byl zastaven v průběhu první světové války.

Nejstarší dodnes v provozu

Ze stejné doby pochází i lanovka na pražský Petřín. První cestující vyvezla 25. července 1891. S délkou 383 metrům platila za nejdelší dráhu tohoto typu v Rakousku-Uhersku. Dnešní trať s mezistanicí Nebozízek měří 510,4 metrů a překonává převýšení 130,45 metrů. Provoz lanovky v její historii ovlivnilo několik zásadních událostí - první světová válka, vytrvalé deště i sesun půdy. Od roku 1985 funguje s krátkodobými odstávkami dodnes.

Nejstarší visutá kabinová

První visutou lanovku v tehdejším Československu zprovoznili v říjnu 1928. Spojovala Janské Lázně s Černou horu. Délka 3 174 metrů ji v té době řadila dokonce mezi nejdelší ve střední Evropě. Avšak se zvyšujícím se zájmem turistů v 60. letech vznikla potřeba vybudovat lanovku novou a navíc v jiné trase. V roce 1980 ji tedy nahradila verze s menšími čtyřmístnými kabinkami. Tato jezdila do roku 2006. Od srpna toho roku vozí turisty na vrchol hory moderní „Černohorský express“.

Nestarší původní dochovaná

Za zmínku stojí také dvojúseková sedačková lanová dráha z Pece pod Sněžkou na Sněžku, s přestupní stanicí Růžová hora z roku 1949. Do roku 2012, kdy byl její provoz ukončen, představovala nejstarší dochovanou původní lanovku v Česku. Po rozsáhlé rekonstrukci byla v roce 2014 spuštěna kabinková lanová dráha v lehce prodloužené trase.

Nejstarší sedačková

Lanovka z Ráztoky na Pustevny v Beskydech jezdí od 4. března 1940. Stala se tak nejstarší sedačkovou lanovkou v ČR i Evropě. Byla postavena v rekordním čase dvou měsíců a měla 81 dřevěných sedaček s postranním košíkem a hákem pro lyže. Její převýšení činilo 304 metrů. V roce 1956 prošla lanovka celkovou rekonstrukcí, v rámci níž byl kromě modernizace navýšen počet sedaček na 89. Druhá lanová dráha byla v provozu mezi lety 1956 a 1982. Svůj provoz ukončila v roce 1985. Nahradila ji lanovka  úplně nová a o kus delší. Turistům začala sloužit v roce 1987. Posunutím dolní stanice se délka dráhy protáhla z původních 887 metrů na 1637 metrů; převýšení 304 metrů narostlo na 400 metrů. Původní budova stanice byla zbořena a v roce 2017 otevřena nová.

Nejstarší dodnes fungující visutá  

Tímto titulem se honosí lanovka na Ještěd. Ačkoli v době svého uvedení do provozu, 27. června 1933, jezdila již zmíněná lanovka z Jánských lázní na Černou horu, ta na Ještěd je v provozu dodnes (respektive byla by).

V šikmé délce měří přibližně 1188 metrů, převýšení činí 402 metrů a podpírá jí jediný nosník o výšce 30 metrů. Rychlost 36 kilometrů za hodinu ji posunula na první místo v rámci České republice.

Třebaže záměr vybudovat lanovku na Ještěd pochází již z roku 1924, stavbou byly Československé státní dráhy pověřeny až ve třicátých letech. S jedinou velkou přestavbou, jež probíhala mezi roky 1971 a 1975, by bývala lanovka převážela výletníky dodnes. Leč pád kabiny v říjnu 2021 zapříčil její zastavení. Aktuálně se plánuje velká rekonstrukce zaměřená na zvýšení bezpečnosti.

 

Sedačková, kabinková, visutá … Na tom až tolik nesejde. Hlavně, aby byly vidět „ty panorámata“!

 

Autor: Dagmar Lánská

Nejstarší lanovka v České republice Foto: Lanovka na Petřín (zdroj: cs.wikipedia.org). Nejstarší lanovka v České republice Foto: Lanovka na Ještěd (zdroj: cs.wikipedia.org). Nejstarší lanovka v České republice Foto: Lanovka z Ráztoky na Pustevny (zdroj: www.kudyznudy.cz). Nejstarší lanovka v České republice Foto: Lanovka na Černou horu (zdroj: cs.wikipedia.org).
zpět na články

inzerce

nahoru