Otevřít menu
Doprava dnes
-

Okázalý luxus výletních lodí nepřestává překvapovat

Plavby na výletních lodích jsou, nejen v USA, velkým byznysem. Lodní společnosti se neustále předhánějí, aby svým zákazníkům mohly nabídnout něco jedinečného. Věděli jste, že se při plavbě na jedné z výletních lodí můžete projet na horské dráze? Jaké další služby a atrakce nabízejí ty nejluxusnější lodě?

14:00 / 14. července 2023
Okázalý luxus výletních lodí nepřestává překvapovati

Foto: Nová největší výletní loď Icon of the Seas se pyšní tím největším aquaparkem na moři. Zdroj: royalcaribbeanpresscenter.com

Pokud vás nebaví dovolená pouze na jednom místě, okružní plavba může být příjemnou alternativou. Cestování výletní lodí je zajisté nezapomenutelným zážitkem. Obrovský koráb připomínající spíše plovoucí hotelový resort nabízí nejrůznější možnosti zábavy a cestující navíc mají možnost poznat několik destinací v rámci jedné dovolené. Zájemci mohou vybírat z nepřeberného množství okružních plaveb, ať už v nám bližších oblastech jako je Středomoří, nebo například v tolik oblíbeném Karibiku. Mezi nejvýznamnější lodní společnosti specializující se na okružní plavby patří Royal Caribbean, Carnival Cruise Line, MSC Cruises, Celebrity Cruises, Norwegian Cruise Line nebo také Costa Cruises.

Pokud si při pohledu na obří koráby vzpomenete na Titanic, určitě nebudete jediní. Tento slavný zaoceánský parník byl v roce 1912 se svou délkou 269,1 metru největší osobní lodí na světě. Oproti výletním lodím, které známe dnes, byl však výrazně menší. 

Horská dráha, motokárová závodní trať nebo vnitřní vodopád? Žádný problém!

V současné době by v žebříčku největších výletních lodí na světě první příčky nepochybně obsadily lodě třídy Oasis od společnosti Royal Caribbean. Největší aktivně používanou lodí je prozatím stále ještě Wonder of the Seas, která na délku měří 362 metrů, pojme 2300 členů posádky a 6988 cestujících. Najdete na ní basketbalové hřiště, lanovou dráhu nebo třeba aquapark.

Lodě třídy Oasis však nebudou největší nadlouho, společnost již představila novou loď Icon of the Seas, která devatenáctého června vyplula na první testovací plavbu a k flotile Royal Caribbean by se měla připojit na podzim letošního roku. První oficiální plavbu by ovšem podle vedení společnosti měla podniknout až v roce 2024. Tento velikán se pyšní například tím největším aquaparkem na moři a vnitřním vodopádem, který v noci funguje jako interaktivní vodní divadlo. Icon of the Seas měří na délku 366 metrů, měla by pojmout 2350 členů posádky a 7600 cestujících.

I ostatní lodní společnosti však s každou nově postavenou lodí zvyšují laťku a přichází s něčím unikátním. Na palubách nechybí venkovní restaurace (výjimkou nejsou ani ty s michelinskou hvězdou), bary, obchody, bazény, tobogány, vířivky, sauny či lázeňská a wellness centra. Aktivní pasažéři si přijdou na své na nejrůznějších sportovištích nebo v posilovnách. Kulturní vyžití pak reprezentují kina, divadla nebo světelné a taneční show. V neposlední řadě se můžete setkat také s bowlingem, ledovým kluzištěm nebo parkem se skutečnou zelení.

Americká společnost Carnival Cruise Line dokonce přišla v roce 2021 jako první s horskou dráhou na moři. Ta je součástí lodi Mardi Gras a pyšní se délkou 244 metrů. Lodi Norwegian Joy, Norwegian Viva a Norwegian Prima, které jsou součástí lodní rodiny Norwegian Cruise Line, se zase mohou pochlubit závodním okruhem pro motokáry.

Z ekologického hlediska však obří výletní lodě nemají příliš dobrou pověst, a to především kvůli emisím a míře znečištění. V posledních letech se ale situace začíná zlepšovat a při stavbách jsou stále častěji užívány takzvané zelené technologie. Kupříkladu loď Costa Toscana patřící italské společnosti Costa Cruises je údajně tou nejekologičtější svého druhu na světě. Využívá inovativní pohon na zkapalněný zemní plyn (LNG) a zároveň se snaží také o udržitelnost. Zaměřuje se na recyklaci odpadu a potraviny, které se nespotřebují, putují v přístavu do potravinové banky, kde se rozdají potřebným.

Už zbývá jen otázka, s jakým trumfem přijdou lodní společnosti příště. Jedno je ale jasné, v sektoru plavební turistiky se v budoucích letech určitě nudit nebudeme. 

Publikovala: Dominika Provazníková

 

Okázalý luxus výletních lodí nepřestává překvapovat Foto: Na Icon of the Seas nechybí ani několik tobogánů. Zdroj: royalcaribbeanpresscenter.com. Okázalý luxus výletních lodí nepřestává překvapovat Foto: Výletní loď Mardi Gras připlouvá do přístavu Port Canaveral. Zdroj: carnival.com. Okázalý luxus výletních lodí nepřestává překvapovat Foto: Horská dráha Bolt na lodi Mardi Gras je první svého druhu na světě. Zdroj: carnival.com. Okázalý luxus výletních lodí nepřestává překvapovat Foto: Závodní trať pro motokáry na lodi Norwegian Joy. Zdroj: ncl.com. Okázalý luxus výletních lodí nepřestává překvapovat Foto: Výletní loď Norwegian Prima se může pochlubit nevídaným luxusem. Zdroj: instagram.com (oficiální účet společnosti Norwegian Cruise Line). Okázalý luxus výletních lodí nepřestává překvapovat Foto: Výletní loď Ovation of the Seas proplouvá okolo dechberoucích fjordů na Novém Zélandu. Zdroj: pixabay.com. Okázalý luxus výletních lodí nepřestává překvapovat Foto: Snímek okružní plavby ve Středomoří nabízí velikostní srovnání výletní lodi s dopravním letounem. Zdroj: pixabay.com.
zpět na články

inzerce

nahoru