Otevřít menu
Doprava dnes
-

Připomeňte si ta nejkrásnější nádraží České republiky

Soutěž o nejkrásnější nádraží v České republice získala ve své době značnou popularitu. V roce 2021 však byla po patnácti letech ukončena s tím, že původní smysl ankety se již vytratil. Zavzpomínejte s námi na vítězná nádraží.

14:00 / 1. srpna 2023
Připomeňte si ta nejkrásnější nádraží České republikyi

Foto: Nádraží v Uherském Hradišti bylo zvoleno tím nejkrásnějším v roce 2011. Staniční budova je zde vyzdobena typickými slováckými motivy. Autor: Vojtěch Dočkal - Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Anketa Nejkrásnější nádraží České republiky se konala v letech 2007-2019 a vznikla jako reakce na špatný stav železničních objektů. Jejím cílem tedy bylo motivovat obce a správce nádraží ke zlepšení stavu výpravních budov a péči o jejich okolí a zároveň tak zvýšit zájem veřejnosti o cestování vlakem. Soutěž pořádal spolek ŽelPage s asociací Entente Florale CZ - Souznění, která v roce 2020 pro snadnější srozumitelnost změnila název na spolek Cestami proměn.

Kandidáty do soutěže navrhovala veřejnost, která pak zároveň rozhodovala o vítězi. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety pořádala stálá komise Senátu pro rozvoj venkova přímo ve Valdštejnském paláci za účasti senátorů, představitelů Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a dalších dopravců či osob, které se zasloužily o lepší stav našich železničních stanic. V roce 2014 hlasovalo v anketě téměř tři a půl tisíce lidí a v roce 2017 to byl dokonce více než dvojnásobek hlasujících.

Jako kapky v moři tu byly stanice, kde se personál vzorně staral, nad rámec svých povinností, o prostředí stanic, a díky soutěži se dozvídal, jak veřejnost tuto snahu oceňovala. Soutěž byla poděkováním těmto lidem za péči o svou stanici, tedy o majetek země spravovaný státní organizací Správa železnic,” uvedli organizátoři na svém webu nejnadrazi.cz.

Mezi vítězi ankety najdete převážně menší nádraží, jež se dochovala ve své původní podobě z devatenáctého či dvacátého století. Uspěly však i výpravní budovy, které prošly zdařilou rekonstrukcí. V některých letech byla udělována také speciální ocenění, například zvláštní cena za péči zaměstnanců.

V roce 2020 byl ročník soutěže zrušen kvůli pandemii covid-19 a v následujícím roce anketa skončila po patnácti letech úplně. Ředitelka spolku Cestami proměn Drahomíra Kolmanová toho času uvedla, že již soutěž nemá smysl, a to hlavně kvůli postupné modernizaci stanic a vytrácení lidského prvku z jejich fungování. S pořadateli přestala navíc v roce 2019 spolupracovat Správa železnic, která soutěž finančně podporovala.

Směr posledních let mění poměry na železnici. Modernizací stanic vznikají automatizované objekty bez člověka, a tedy bez laskavého poradenství, osobního přístupu a samozřejmě bez květin. Současná Správa železnic už nemá zájem být partnerem projektu. Soutěž ztratila smysl,” dodali pořadatelé na svých webových stránkách.

Všechny ročníky a jejich vítězové:

 • 2007 - nádraží Ostroměř
 • 2008 - Trutnov hlavní nádraží
 • 2009 - Zahrádky u České Lípy
 • 2010 - Choceň
 • 2011 - Uherské Hradiště
 • 2012 - Opava východ
 • 2013 - Rynoltice
 • 2014 - Brno-Chrlice
 • 2015 - Nový Jičín město
 • 2016 - Mimoň
 • 2017 - Doksy
 • 2018 - Blíževedly
 • 2019 - Rozsochy

 

Posledním nejkrásnějším nádražím se tedy v roce 2019 staly Rozsochy na Vysočině za příkladnou spolupráci vlastníka venkovského nádraží s jeho nájemcem a roku 2021 byla anketa slavnostně ukončena za účasti partnerů projektu a zástupců vítězných stanic.

Publikovala: Dominika Provazníková

 

Připomeňte si ta nejkrásnější nádraží České republiky Foto: Trutnovské hlavní nádraží získalo ocenění v roce 2008. Autor: Honza Groh - Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons. Připomeňte si ta nejkrásnější nádraží České republiky Foto: Nádraží v Ostroměři bylo historicky prvním vítězem ankety. Autor: Petr Štefek – Vlastní dílo, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons. Připomeňte si ta nejkrásnější nádraží České republiky Foto: Mimoň - vítězné nádraží z roku 2016 v pozadí s Ralskou pahorkatinou. Autor: Petr Štefek – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons. Připomeňte si ta nejkrásnější nádraží České republiky Foto: Nádraží Blíževedly vyhrálo v roce 2018. Autor: Marie Čcheidzeová - Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons.
zpět na články

inzerce

nahoru