Otevřít menu
Doprava dnes
-

108 tisíc řidičů si v tomto roce vyměnilo řidičský průkaz! Další řidiče to čeká

Řidičský průkaz si v letošních dvou měsících vyměnilo zatím přes 108 tisíc řidičů, přičemž 759 tisíc šoférů si ho letos ještě bude muset vyměnit. O nový řidičský průkaz si žadatelé mohou požádat i online. Platnost průkazů nejvíce propadala ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

9:28 / 8. března 2023
108 tisíc řidičů si v tomto roce vyměnilo řidičský průkaz! Další řidiče to čekái

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay.

Vyměňte si svůj řidičský průkaz rychle díky Portálu dopravy

O výměnu řidičského průkazu z důvodu uplynutí platnosti je možné požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Řidiči si o nový řidičský průkaz mohou zažádat buď fyzicky na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností, nebo elektronicky s využitím datové schránky přes nový Portál dopravy. Při elektronické žádosti si řidič vybere, na kterém úřadu si chce svůj hotový nový řidičský průkaz vyzvednout. Vybrat si může z kteréhokoliv z 206 obecních úřadů obcí z rozšířenou působností. Elektronická žádost je velmi rychlá, nezabere více než pár minut a všechny důležité údaje má žadatel v systému již předvyplněné. K samotné výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičák. „Na kontrolu platnosti dokladů může člověk snadno zapomenout, proto řidičům tuto povinnost pravidelně připomínáme. Zkontrolovat řidičák zabere jen pár vteřin a vyvarujete se zbytečným problémům s neplatným průkazem. Nově si také můžete ušetřit jednu návštěvu úřadu a žádost o nový průkaz podat pohodlně on-line prostřednictvím Portálu dopravy,“ zmínil ministr dopravy Martin Kupka.

Elektronicky i fyzicky je možné podat žádost o výměnu neplatného řidičského průkazu jak ve lhůtě standardní, tj. do 20 dní (bez poplatku), tak ale i ve lhůtě kratší, tj. do 5 pracovních dnů. Tento úkon je již zpoplatněn částkou 700 Kč, přičemž při elektronické žádosti k úhradě tohoto správního poplatku dochází v okamžiku vyzvednutí nového řidičského průkazu. K 1. březnu 2023 zbývalo vyměnit ještě 759 678 řidičských průkazů. Platnost největšímu počtu řidičských průkazů vyprší v říjnu, květnu a červenci. Mezi nejvytíženější kraje patří Středočeský a Jihočeský, kde zbývá vyměnit ještě 97 189, respektive 88 042 řidičských průkazů. Z hlediska věku se potom výměna týká nejvíce řidičů ve věkové skupině 61 a více let, ve věkové skupině do 30 let jich je naopak nejméně.

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: MDČR)

zpět na články

inzerce

nahoru