Otevřít menu
Doprava dnes
-

50 letadel Boeing 737 MAX si objednala norská letecká společnost Norwegian, na dalších 30 mají opci

Nízkonákladová společnost Norwegian Air se v současné době zotavuje z úpadku vyvolaného pandemií. Tato firma dnes oznámila zajímavé informace. Z úpadku by ji mohla dostat objednávka 50 letadel Boeing 737 MAX, přičemž na dalších 30 letadel tohoto typu má společnost opci.

10:45 / 30. května 2022
50 letadel Boeing 737 MAX si objednala norská letecká společnost Norwegian, na dalších 30 mají opcii

Foto: Smartwings

"Těch 50 letadel dostaneme v období let 2025 až 2028. Je to časový harmonogram, který těsně kopíruje ukončení současných smluv o pronájmu," uvedla firma. V důsledku uzavřených dohod očekává, že zaúčtuje čistý příjem zhruba dvě miliardy norských korun (4,9 miliardy Kč).

Dohoda pro firmu znamená návrat k vlastnictví letadel, dosud byla nucena si je pronajímat. Byla to součást ujednání, jak se loni kvůli finančním problémům vyhnout zániku.

"Je to naprosto zásadní kontrakt, který společnosti Norwegian umožní vlastnit velký podíl své flotily," uvedl předseda správní rady Svein Harald Oeygard. "Výsledkem budou celkově nižší náklady a větší finanční síla, což nám umožní upevnit si postavení na skandinávském trhu," dodal.

Kontrakt je vzpruhou i pro Boeing, který s Norwegian spolupracuje dlouhodobě. Norská firma totiž letos uvedla, že zvažuje odklon od Boeingu a naopak posuzuje spolupráci s evropským výrobcem letadel Airbus. Norwegian Air v únoru agentuře Reuters sdělila, že o změně uvažuje kvůli sporu s Boeingem ohledně zrušené zakázky na nákup letadel.

Management letecké společnosti má snahu spor s Boeingem ukončit dřív, než podepíše poslední smlouvu o nákupu dalších letadel. To by mohlo být do konce června, řekl zdroj blízký jednání.

Letadla Boeing 737 MAX dlouho nesměla do vzduchu, po dvou smrtelných nehodách těchto strojů se u nich zjistila softwarová závada. V posledních týdnech Boeing uzavřel významnou smlouvu o prodeji letadel MAX 737 také s leteckou společností IAG

Boeing 737 Max je čtvrtou generací dvoumetrového proudového úzkotrupého dopravního letounu Boeing 737, který byl vyvinut na krátké a střední tratě jako reakce na úspěch  Příští generace Boeingů 737-700,800 a 900. Hlavní novinkou oproti Příští generaci jsou větší, o 10 až 15 % úspornější, tišší a výkonnější motory CFM International LEAP, které používá i nová generace Airbusu A320 a A320neo. Katalogová cena B737 MAX je 121,6 mil. USD. Zhruba to tedy vychází na dvě a půl miliardy korun českých za jedno letadlo. Tyto informace jsou z počátku roku 2021.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru