Otevřít menu
Doprava dnes
-

Aerolinky Ryanair výrazně snížily celoroční ztrátu, letos doufají v návrat zisku

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair v uplynulém finančním roce díky oživení zájmu o létání snížila čistou ztrátu na 355 milionů eur (8,8 miliardy Kč) z jedné miliardy v předchozím finančním roce.

14:37 / 16. května 2022
Aerolinky Ryanair výrazně snížily celoroční ztrátu, letos doufají v návrat ziskui

Foto: Cestujlevne.com

Letos firma doufá v návrat k zisku, přesný výhled ale kvůli nejistotě kolem vývoje nemoci Covid-19 a válce na Ukrajině zveřejnit nechce. Společnost to uvedla ve svém dnešním sdělení.

Analytici odhadovali, že ztráta za období 12 měsíců do března 2022 bude 370 milionů eur. Ve finančním roce, který skončil v březnu 2020, vykázal Ryanair čistý zisk miliardu eur.

Největší evropská letecká společnost podle počtu cestujících plánuje letos odbavit 165 milionů pasažérů, což by byl nárůst z 97 milionů v uplynulém finančním roce i nárůst oproti předcovidovému rekordu, který činil 149 milionů pasažérů. V předchozím finančním roce silně poznamenaném koronavirem Ryanair přepravil jen 27,5 milionu pasažérů.

Tržby se díky prudkém nárůstu počtu přepravených cestujících téměř ztrojnásobily na 4,8 miliardy eur. Ryanairu se také podařilo výrazně snížit dluh - na 1,45 miliardy eur z 2,3 miliardy před rokem.

Generální ředitel Ryanair Michael O'Leary nicméně v prohlášení uvedl, že je "nepraktické, ne-li nemožné" poskytnout rozumné nebo přesné rozpětí zisku do druhé poloviny fiskálního roku. Na vině je podle něj možné pokračování války na Ukrajině a šíření nemoci covid-19. Dodal, že i když se rezervace v posledních týdnech zlepšují, je trochu znepokojen tím, že konkurenti příliš mluví o letním oživení. Podle něj je třeba být obezřetný, protože v zimě se pak očekává ekonomický pokles.
 

Publikoval: Bc. Karel Geba (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru