Otevřít menu
Doprava dnes
-

Aerolinky Wizz Air prohloubily celoroční ztrátu kvůli drahým pohonným hmotám

Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air prohloubila v uplynulém finančním roce ztrátu na 642,5 milionu eur (15,8 miliardy Kč) z 576 milionů eur v předchozím roce. Důvodem byly rostoucí náklady na pohonné hmoty, oznámila to včera firma.

9:18 / 9. června 2022
Aerolinky Wizz Air prohloubily celoroční ztrátu kvůli drahým pohonným hmotámi

Foto: Ilustrační fotka letadla společnosti Wizz Air (Zdroj fotky: Wizz Air).

Tržby za rok do konce března ale o 125 procent vzrostly a dostaly se na 1,66 miliardy eur. Počet přepravených cestujících se zvýšil o 166 procent na 27,1 milionu. Obsazenost letadel pak vzrostla o 14,1 procentního bodu na 78,1 procenta. Firmě se ale zvyšují i provozní náklady, za celý rok to bylo o 79 procent na 2,13 miliardy eur. Náklady na pohonné hmoty vzrostly o 157 procent na 653,3 milionu eur.

Wizz Air také oznámil, že ukazatele letní poptávky jsou podle něj vynikající, zejména díky tomu, že lidé chtějí opět cestovat. Domácnosti mají po pandemii více naspořeno a v důležitých ekonomikách je téměř plná zaměstnanost. Současně však aerolinky varovaly, že podmínky se mohou rychle změnit kvůli inflaci a zvyšování úrokových sazeb a jejich dopadu na spotřebitelskou poptávku.

Generální ředitel Wizz Air József Váradi dodal, že za první finanční čtvrtletí očekávají aerolinky provozní ztrátu, obsazenost letadel by se však měla pohybovat kolem 85 procent a ve druhém čtvrtletí stoupnout nad 90 procent. Další finanční výhled podle něj firma neposkytne, a to kvůli provozním problémům na letištích a dalšímu nejistému vývoji. Aerolinkám vznikly značné náklady kvůli rušení letů a provozním potížím na některých letištích, zejména v Británii, a rovněž kvůli nedostatku řídících letového provozu a bezpečnostního personálu.

 

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru