Otevřít menu
Doprava dnes
-

Airbus dostal objednávku 300 letadel od čínských leteckých společností

Letecké společnosti z Číny si od evropského výrobce letecké techniky Airbus objednaly téměř 300 letadel. Hodnota objednávky dosahuje katalogových cen ve výši 37 miliard dolarů, což je zhruba 880 miliard korun. Jde o největší objednávku letadel ze strany čínských aerolinek od začátku pandemie Covid-19. Zakázky podléhají schválení akcionářů.

6:00 / 5. července 2022
Airbus dostal objednávku 300 letadel od čínských leteckých společnostíi

Foto: China Eastern Airline. Zdroj fotky: China Eastern Airline.

Společnost China Eastern Airlines oznámila, že podepsala s Airbusem smlouvu na nákup stovky letadel A320neo

Společnost China Eastern Airlines oznámila, že podepsala s Airbusem smlouvu na nákup stovky letadel A320neo. Hodnota objednávky podle katalogových cen činí 12,8 miliardy dolarů. Velké aerolinky nicméně od výrobců letadel obvykle dostávají výrazné slevy, když nakupují ve větších objemech, připomíná agentura Reuters. Společnost China Eastern uvedla, že sleva je větší než obvykle.

Aerolinky China Southern Airlines informovaly, že koupí 96 letadel A320neo. Hodnota jejich objednávky podle katalogových cen činí 12,2 miliardy dolarů. Společnost Air China si od Airbusu objednala 64 letadel A320neo a její dceřiná firma Shenzhen Airlines dalších 32 letadel A320neo.

Výrobce letadla dodá v letech 2023 až 2027, přičemž většina z nich se očekává od roku 2024. Společnost Air China uvedla, že díky nákupu nových strojů zvýší kapacitu měřenou dostupnými tunokilometry o 10,4 procenta, aerolinky China Southern očekávají nárůst kapacity o 13 procent. Tunokilometr je provozní jednotka označující přepravu jedné tuny na vzdálenost jednoho kilometru, má zkratku tkm.

Společnost Airbus v prohlášení uvedla, že tyto zakázky ukazují pozitivní dynamiku oživení a dobré vyhlídky čínského trhu letecké dopravy

Letecká společnost China Eastern informovala, že nová letadla s jednou uličkou nasadí především na vnitrostátních linkách a na cestách do sousedních zemí, jako je Japonsko a Jižní Korea, a také do oblasti jihovýchodní Asie. Společnost Airbus v prohlášení uvedla, že tyto zakázky ukazují pozitivní dynamiku oživení a dobré vyhlídky čínského trhu letecké dopravy. Jakmile budou splněna příslušná kritéria, zařadí je na seznam nevyřízených objednávek.

Oznámené zakázky jsou významným úspěchem Airbusu v konkurenčním boji s americkým rivalem Boeing. "Zklamalo nás, že geopolitické rozdíly nadále omezují vývoz amerických letadel," reagoval americký výrobce na zprávu o zakázkách, které si čínští letečtí dopravci zadali u evropského konkurenta. Boeing dodal, že stále naléhá na produktivní dialog mezi vládami Spojených států a Číny. Akcie Airbusu si dnes na burze v Paříži připsaly přes tři procenta.

Společnost Airbus S.A.S., známější jen jako Airbus, se sídlem v Toulouse, Francie, je jedním ze dvou největších světových výrobců civilních dopravních letadel (spolu s firmou Boeing). Společnost byla založena v prosinci 1970 ve francouzsko-německo-britské spolupráci a je součástí holdingu Airbus. Airbus v roce 2016 zaměstnával přes 72 000 lidí po celém světě, hlavně ve Francii, Německu, Velké Británii a Španělsku. Konečná montáž se provádí v Toulouse (Francie) a Hamburku (Německo). Hlavním (a v současnosti v podstatě jediným) konkurentem Airbusu je Boeing, se kterým Airbus vede intenzivní obchodní válku.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČTK)

 

zpět na články

inzerce

nahoru