Otevřít menu
Doprava dnes
-

Astronauti na cestu z ISS nasadí pleny, v modulu SpaceX se rozbila toaleta

Astronauti, kteří dnes odletí z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), si budou muset cestou domů nasadit pleny. V modulu společnosti SpaceX se porouchala toaleta, píše agentura AP.

15:37 / 7. listopadu 2021
Astronauti na cestu z ISS nasadí pleny, v modulu SpaceX se rozbila toaletai

Foto: e15.cz

Megan McArthurová, astronautka americké vesmírné agentury NASA, konstatovala, že situace "není zcela optimální", ale dá se zvládnout. Se svými třemi kolegy stráví v modulu 20 hodin, od uzavření poklopů až do pondělního ranního plánovaného přistání.

"Cestování vesmírem je plné malých výzev," řekla McArthurová během tiskové konference na oběžné dráze. "A tohle je jedna z dalších, se kterými se během naší mise setkáme a kterou budeme muset řešit. Takže si s tím neděláme velké starosti," dodala.

Vedoucí mise se v pátek rozhodli stáhnout McArthurovou a další členy osazenstva ISS ještě předtím, než je přiletí vyměnit náhradní posádka. Start rakety SpaceX se totiž už o více než týden pozdržel kvůli špatnému počasí a nespecifikovanému zdravotnímu problému jednoho ze členů posádky. Odstartovat by měla nejdříve ve středu v noci.

Modul SpaceX je certifikován na maximálně 210denní nepřetržitý pobyt ve vesmíru, přičemž k dnešnímu dni v něm posádka pobývá již 196. den. Na ISS po jejich odletu zůstane jeden americký astronaut a dva ruští kosmonauté.

Francouzský astronaut Thomas Pesquet, který se vrátí s McArthurovou, řekl novinářům, že posledních šest měsíců bylo intenzivních. Posádka provedla řadu výstupů do vesmíru, aby zlepšila napájení stanice elektrickou energií, přestála neúmyslné zážehy tryskových motorů na ruském modulu, v jejichž důsledku se stanice začala otáčet, a hostila také soukromý ruský filmový štáb, první na vesmírné stanici.

Musela se také vypořádat s poruchou toalety v modulu SpaceX, pod níž se objevila kaluž moči. Problém s vesmírným záchodem byl poprvé zaznamenán během už soukromého letu SpaceX v září, kdy se uvolnila trubka a pod podlahovými deskami se rozlila moč. SpaceX před novým vzletem toaletu opravila, později na oběžné dráze se ale opět ukázala jako nepoužitelná.

Autor: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru