Otevřít menu
Doprava dnes
-

Autoklub ČR přináší srovnávací test zimních a celoročních pneumatik

Testování funkčnosti zimních a celoročních pneumatik pravidelně přináší výsledky pro různé značky na českém trhu. Vzniklo na základě podnětů motoristů s cílem vyhodnotit vlastnosti dezénů v provozu za všech klimatických podmínek, které mohou v průběhu zimy nastat.

16:24 / 5. října 2022
Autoklub ČR přináší srovnávací test zimních a celoročních pneumatiki

Foto: Autoklub ČR

Výsledky testu poskytují souhrnnou informaci o vlastnostech testovaných produktů v poměru k referenční pneumatice, která má index 100. Celkově bylo zkoumáno osm zimních plášťů o rozměru 225/45 R17 a deset celoročních o rozměru 205/55 R16.

Ačkoli zimní pneumatiky představují i v nižších oblastech naší republiky stále největší jistotou bezpečné jízdy, vykazují celoroční podobné hodnoty v testovacích kritériích jako ty zimní. Z pohledu využití v zimě, při hodnotách blíže k nule a bez sněhové pokrývky na silnici je tedy možné označit celoroční pneumatiky za jednu z bezpečných variant.

„Tyto pneumatiky by měli využívat ti řidiči, kteří necestují často do hor a v zimě vyrazí na silnice spíše sporadicky. Jeden víkend za lyžařským sportováním do hor lze určitě zvládnout i s celoročními pneumatikami. Stále ale platí, že pro celoroční vášnivé motoristy jsou nejbezpečnější zimní pneumatiky v zimě a letní v létě,“ vysvětlil Libor Budina, ředitel Road Safety Autoklubu ČR.

Pneumatiky musely zvládnout celkem 16 disciplín. Některé tesy se uskutečnily v polárních podmínkách na přelomu ledna a února v zasněženém Švédsku. Ostatní disciplíny pak probíhaly na suchu či mokru v průběhu března v Německu.

Kritéria byla nastavena takovým způsobem, aby bylo možné porovnat zimní i celoroční pneumatiky za stejných podmínek.

Reakce při akceleraci, brzdění, mezní hranice vzniku aquaplaningu v podélném i příčném směru je objektivně zkoumána prostřednictvím záznamové techniky. Na suché vozovce se měří hlučnost a valivý odpor. Naopak na sněhem pokryté trati se testuje trakce v prokluzu kol. Na kruhové dráze s mokrým povrchem se měří čas vozu v obou směrech. Na okruzích pak v tzv. handlingu licencovaní zkušební jezdci testují ovladatelnost vozu, kdy se posuzuje se čas na kolo. Důležité je i subjektivní hodnocení odezvy vozu na řízení a jeho stabilita. Testovací řidiči nevědí, s jakým obutím startují.

V souvislosti se zimním testováním se nabízí vyzkoušet pneu také na ledu. Takové testy se ale neprovádí. Na ledovém povrchu je totiž velmi složité simulovat podmínky s vysokou mírou opakovatelnosti.

Testování na ledu se však uplatňuje u pneumatik typu Nordic s měkkou směsí nebo hrotovaných pneumatik. Avšak do testu jsou nabízeny rovněž vybrané pneumatiky směřující na trh střední Evropy, jež nemají tak měkkou směs určenou například pro skandinávské země.

Podle Libora Budiny napomohou výsledky testů spotřebiteli, aby si vybral takovou pneumatiku, která bude nejvíce vyhovovat jeho potřebám. „Spotřebitel by měl sledovat ty parametry, které jsou pro něj klíčové. Jiné preference bude mít řidič, který jezdí povětšinou ve městě, kde panuje spíše mokro nebo suchý mráz, jiné ten, co řídí ve vyšších nadmořských výškách, kde je častěji sníh na vozovkách,“ uzavřel ředitel Road Safety Autoklubu ČR.

Výsledky testu zimních pneumatik 2022 – Rozměr 225/45 R17

1. Continental WinterContact TS 870

2. Bridgestone Blizzak LM 005

3. Michelin Alpin 6

4. Vredestein Wintrac Pro

5. Nokian WR Snowproof

6. Maxxis Premitra Snow WP6

7. Pirelli Cinturato Winter WTC2

8. Nexen Winguard Sport 2 WU7

Výsledky testu celoročních pneumatik 2022 – Rozměr 205/55 R16

1. Michelin CrossClimate 2

2. Bridgestone Weather control A005 EVO / Continental AllSeasonContact

3. GoodYear Vector 4 Season Gen-3

4. Pirelli Cinturato All Season SF2

5. Nokian Seasonproof

6. Firestone Multiseason 2

7. Dunlop Sport All Season

8. Debica Navigator 3

9. Nexen N´Blue 4 Season WH14

 

Publikoval: Filip Červinka (zdroj: Autoklub ČR)

Autoklub ČR přináší srovnávací test zimních a celoročních pneumatik Foto: Autoklub ČR. Autoklub ČR přináší srovnávací test zimních a celoročních pneumatik Foto: Autoklub ČR. Autoklub ČR přináší srovnávací test zimních a celoročních pneumatik Foto: Autoklub ČR.
zpět na články

inzerce

nahoru