Otevřít menu
Doprava dnes
-

Bilanční setkání premiéra a ministra dopravy: V České republice přibude 25 km nově vybudovaných dálnic a vysokorychlostní tratě jako konkurenceschopnost

Podle premiéra Petra Fialy se v letošním roce otevře více než 25 km nových dálnic. Silničáři by v příštím roce měli dokončit dalších 40 km této infrastruktury, přičemž aktuálně budují 239 km dálnic a silnic I. třídy. Premiér tyto informace uvedl po bilančním setkání s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS).

11:28 / 23. srpna 2022
Bilanční setkání premiéra a ministra dopravy: V České republice přibude 25 km nově vybudovaných dálnic a vysokorychlostní tratě jako konkurenceschopnosti

Foto: Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a premiér Petr Fiala. Zdroj fotky: Facebook Petra Fialy.

Ministerstvo připravuje výstavbu vysokorychlostních tratí, které jsou podle Fialy klíčové pro udržení konkurenceschopnosti ČR

Celkem 150 kilometrů je podle Fialy rozestavěno takzvaně na zelené louce. Jde například o úseky D4 z Příbrami do Písku, D3 z Českých Budějovic směrem k Rakousku, D55 z Uherského Hradiště nebo D35 u Mohelnice. Na železnici ministerstvo připravuje výstavbu vysokorychlostních tratí, které jsou podle Fialy klíčové pro udržení konkurenceschopnosti ČR. Hledá také nové formy financování formou PPP projektů, které chce nově uplatnit i na železnici. Poprvé by se za pomoci soukromého kapitálu měl stavět úsek Nemanice - Ševětín na čtvrtém koridoru.

Premiér s Kupkou probíral také aktuální stav provozu na železnici, kde kvůli některým stavbám na hlavních tratích nabírají vlaky velká zpoždění. "V pátek se sejde správní rada Správy železnic, která bude jednat o systémových krocích, aby nedocházelo ke zpoždění," uvedl Kupka. Změny se podle něj budou týkat například odměňování managementu. Situace by se měla výrazně zlepšit na konci září, kdy bude dokončena modernizace trati Velim-Kolín na prvním koridoru.

České dráhy se podle Kupky stále potýkají s nedostatkem vhodných souprav

V polovině příštího roku by se měl navýšit počet nákladních vlaků na trati Děčín - Bad Schandau, kde dělá německý dopravce Deutsche Bahn rozsáhlou rekonstrukci. Původně měla trvat tři roky, ale podle Kupky bude po jednáních s německou stranou stavba výrazně urychlena a už v polovině roku 2023 stoupne počet vlaků ze stávajících 99 na 147 denně.

Česko také s německou stranou vyjednalo, že se už nebude opakovat situace, kdy německé dráhy v Děčíně nepřevzaly kvůli závadě mezinárodní vlak z ČR. Nově by mu měly umožnit jízdu alespoň do Drážďan, aby bylo možné přestoupit na německé spoje. České dráhy se podle Kupky stále potýkají s nedostatkem vhodných souprav, což je ale v současnosti celoevropský problém.

Kupka nastoupil do čela ministerstva před osmi měsíci v situaci, kdy resort podle Fialy neměl plnohodnotného ministra, nebylo zajištěno financování investic a provozu v dopravě. Chod resortu navíc ovlivňovala protipandemická opatření. V současnosti se resort potýká i s růstem cen stavebních prací a materiálů a také zdražováním energií.

Velmi dobrou zprávou podle premiéra Petra Fialy také je, že na konci září se výrazně zlepší situace na železničním koridoru z Prahy do Ostravy. "Pan ministr mne ujistil, že ministerstvo bude ve spolupráci se Správou železnic koordinovat práce na hlavních koridorech tak, aby se podobná situace jako letos už neopakovala," dodal k návštěve ministerstva dopravy premiér Petr Fiala.

Publikoval: Petr Dejnožka (Zdroj: ČTK a FB Petra Fialy)

zpět na články

inzerce

nahoru