Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ceny jízdenek v havlíčkobrodském MHD stoupnou od května kvůli zdražení nafty

V Havlíčkově Brodě stoupnou od 1. května ceny jízdenek v městské hromadné dopravě o korunu. Při platbě dopravní čipovou kartou bude stát jízdenka deset korun, jízdenky se slevou budou za sedm korun.

8:26 / 5. dubna 2022
Ceny jízdenek v havlíčkobrodském MHD stoupnou od května kvůli zdražení naftyi

Foto: vysocina-news.cz

Změnu tarifu oznámily technické služby v Havlíčkobrodských listech. Zdražení městská firma zdůvodnila rostoucími náklady zejména na energie a naftu, a také inflací. Zdražení MHD od letošního května ohlásila také krajská Jihlava. Naopak radnice v Pelhřimově zavedla dočasně bezplatnou MHD.

V Havlíčkově Brodě se od května o korunu zvýší také přirážka za platbu jízdenky v hotovosti nebo bankovními kartami, a to na tři koruny. Časové jízdné stoupne přibližně o desetinu. Naposled se v tomto městě ceny jednotlivých jízdenek zvedly minulý rok v červnu, kdy to bylo také o jednu korunu. Časové jízdné se vloni neměnilo, sdělila na dotaz ČTK mluvčí města Alena Doležalová.

Ve městě s 22.800 obyvateli denně zajišťuje MHD sedm autobusů. V roce 2019 využilo městskou dopravu 950.000 lidí, v následujících dvou letech poznamenaných pandemií počty klesly. Vloni přepravily městské autobusy v Havlíčkově Brodě 642.000 lidí. Provozování MHD podle radnice v uplynulém roce stálo 21,6 milionu korun, město službu dotovalo téměř 18 miliony Kč.

Autobusy zdarma? Možné zklidnění dopravy ve městě


V padesátitisícové Jihlavě zdraží jízdné v MHD po 12 letech. Nejvýrazněji se zvedne cena jednotlivého jízdného, kde platby vzrostou přibližně o 30 procent. Jihlavané starší 65 let budou nově platit 365 korun za rok místo dosavadních 120 korun. Navýšení se nebude týkat školáků, kteří mohou dál jezdit za 730 korun na rok. Ceník schválili jihlavští zastupitelé minulý měsíc.

V Jihlavě jezdí trolejbusy a městské autobusy poháněné hlavně stlačeným zemním plynem (CNG). Dopravní podnik města je tak závislý především na cenách elektřiny, zemního plynu a částečně i motorové nafty. Zkraje letoška přišel o dodavatele energií, protože firma Lumius oznámila ukončení dodávek.

Pelhřimovská radnice naopak v reakci na zdražení pohonných hmot zavedla dočasně bezplatnou městskou hromadnou dopravu. Autobusy zdarma mají pomoci lidem dojíždějícím obvykle do práce auty. Radnice vidí přínos i v možném zklidnění dopravy ve městě. Bezplatná MHD je v Pelhřimově od 17. března do 30. června. V tomto městě trvale žije 15.700 lidí.

Ve Žďáru nad Sázavou ani v Třebíči se tento rok cena jízdenek v MHD nezměnila a zatím není plánované žádné zvýšení. ČTK to sdělily mluvčí obou radnic. Průměrná cena litru nafty na Vysočině byla na konci letošního března 46,80 Kč, před rokem byla nižší o 16,80 Kč. Od začátku války na Ukrajině nafta v kraji zdražila přibližně o desetikorunu. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny sleduje.

 

Publikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru