Otevřít menu
Doprava dnes
-

České dráhy letos doplní do dalších vlaků ČD WiFi! Bude jich už přes 200

České dráhy (ČD) v letošním roce dodají do 300 vozidel svou službu ČD WiFi. Ta poskytuje cestujícím internet již v tisíci regionálních vlacích a stovkách dálkových spojů. Díky letošnímu roku bude internet poskytovat již přes 2000 vlaků českého národního dopravce. ČD zejména v dálkových vlacích instaluje routery osazené SIM dvou operátorů.

8:56 / 15. dubna 2023
České dráhy letos doplní do dalších vlaků ČD WiFi! Bude jich už přes 200 i

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČD.

Wi-Fi připojení k internetu je jedna z nejčastěji požadovaných služeb

„Wi-Fi připojení k internetu je jedna z nejčastěji požadovaných služeb ze strany objednatelů dopravy i ze strany našich cestujících. Kvalitní připojení a možnost využívat čas na cestě například k vyřizování e-mailů je velkou předností vlaku oproti cestování automobilem. Proto doplnění souprav kvalitní Wi-Fi sítí věnujeme velkou pozornost a pokrytí více než 2 tisíc drážních vozidel Českých drah v letošním roce představuje dosažení významného milníku v poskytování této služby,“ řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah. 

České dráhy mají nyní pokryto 766 vozů pro dálkovou dopravu od expresních jednotek Pendolino, Railjet a InterJet po běžné rychlíkové vozy. V letošním roce probíhá instalace Wi-Fi routerů do dalších 50 osobních vozů 2. třídy a vozů kombinujících 1. a 2. třídu. Od příštího jízdního řádu budou do provozu nasazovány také moderní expresní netrakční jednotky ComfortJet. Ty postupně rozšíří park dálkových vozů s Wi-Fi o dalších 180 vozů.

České dráhy se připravují také na zavedení nových standardů v bezdrátové komunikaci

„Značnou pozornost věnujeme také Wi-Fi v regionální dopravě. Aktuálně je Wi-Fi palubní sítí pokryto skoro tisíc vozidel regionálních vlaků počínaje vícevozovými jednotkami, jako jsou CityElefanty, RegioPantery nebo RegioSharky, po jednotlivé osobní a motorové vozy. V letošním roce je doplní dalších skoro 300 vozidel. Jsou to jak úplně nové jednotky RegioPanter a RegioFox, tak starší vozidla typu RS1 nebo RegioNova, do kterých bude Wi-Fi instalovaná letos. Na podstatné rozšíření služby se tak mohou těšit cestující regionálních osobních vlaků například v Olomouckém kraji, na Vysočině a v dalších regionech,“ zdůraznil Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

České dráhy se připravují také na zavedení nových standardů v bezdrátové komunikaci v nových vlacích ComfortJet. V nich budou poprvé sériově instalované Wi-Fi routery využívající technologii 5G, které zajistí rychlejší a stabilnější připojení k internetu i při průjezdu tunely nebo místy s horší kvalitou pokrytí veřejnou bezdrátovou sítí. Před instalováním do jednotek ComfortJet nyní probíhá testování celé technologie v jedné z elektrických jednotek řady 471 CityElefant v pražské aglomeraci. K prosincové změně jízdního řádu pro letošní rok uváděly České dráhy značku palubní Wi-Fi síť ve vlaku už u 3 190 spojů, z toho bylo 512 spojů dálkových a více než dva a půl tisíce regionálních. Díky průběžnému rozšiřování Wi-Fi techniky v dalších soupravách se tento počet spojů s Wi-Fi během roku dále zvyšuje.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČD)

zpět na články

inzerce

nahoru