Otevřít menu
Doprava dnes
-

České dráhy zjednodušují online odbavení a kompenzaci za zpoždění

České dráhy představily několik novinek týkajících se zejména zjednodušení a zlepšení online odbavení. Cestujícím je například usnadněn nákup jízdenek v e-shopu nebo kompenzace za případné zpoždění vlaků. Nově budou moct zákazníci ČD ohodnotit svoji cestu. Od poloviny prosince také vejde v platnost nový jízdní řád.

19:19 / 17. listopadu 2022
České dráhy zjednodušují online odbavení a kompenzaci za zpožděníi

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: mdcr.cz

České dráhy jdou s dobou a snaží se zákazníkovi více přiblížit především pomocí digitálních technologií. Podle ministra dopravy Martina Kupky je právě tento krok spolu s investicemi do nového vozidlového parku garancí toho, že si České dráhy udrží svou pozici i na liberalizovaném železničním trhu. „Nárůst online podejů, využívání mobilní aplikace ČD Můj vlak, nová verze e-shopu, která zjednoduší a zrychlí nákupní proces jízdenek přes mobilní zařízení, to všechno jsou důkazy, že České dráhy jdou s digitální dobou, která cestujícím umožní efektivněji využívat jejich služby,“ řekl ministr dopravy.

Nákup jízdenek online je rychlejší, odškodnění za zpoždění automatické

„Čísla ukazují, že každý desátý Čech má v mobilu naši aplikaci Můj vlak a že podíl online odbavených cestujících stále stoupá. Aby tento trend pokračoval dál a dosáhli jsme toho, že minimálně polovinu všech jízdních dokladů prodáme online, přicházíme s novinkami, které elektronické odbavení ještě více zjednoduší a zatraktivní,“ uvedl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel ČD. Dále dodal: „Od listopadu jsou cestující, kteří si zakoupí elektronickou jízdenku a jejich spoj má větší než 60minutové zpoždění, automaticky odškodněni, bez toho, aby museli o vrácení peněz žádat.“

Odškodnění bude cestujícím vyplaceno na základě několika kritérií. Refundace se týká pouze vnitrostátních jízdenek zakoupených v e-shopu. Dále se musí jednat o přímou cestu bez přestupu a o zpoždění větší než 60 minut. Jízdenka musí být rovněž ve vlaku zkontrolovaná průvodčím. Systém se potom automaticky postará o vyplacení odškodného, zákazník tedy nemusí sám nic zařizovat.

I samotný e-shop Českých drah projde změnami. Měl by být přehlednější, a to především pro uživatele mobilních telefonů nebo tabletů. Nákup jízdenek bude v mobilních zařízeních výrazně rychlejší, čímž se přiblíží aplikaci Můj vlak. Aktuálně online nákup jízdenky zabere zákazníkovi deset kroků, dráhy plánují tento počet snížit na šest. V aplikaci Můj vlak budou cestující také moct ohodnotit svoji cestu pomocí hvězdiček. Hodnocení se cestujícím v aplikaci nabídne až po skončení cesty vlakem.

České dráhy prodaly v říjnu 39,3 % jízdenek online. Nákup jízdenek elektronickou cestou je rok od roku u zákazníků oblíbenější; pro srovnání v roce 2019 se tímto způsobem prodalo jen 28,2 % jízdenek. O oblíbenosti svědčí i milion stažení aplikace Můj vlak.

Obnova vozového parku

V roce 2023 bude pokračovat také obnova vozidlového parku Českých drah. „Nové vlaky RegioPanter na Moravě nahradí dosluhující elektrické jednotky řady 460 a soupravy lokomotiv s osobními vozy z 90. let. Nejprve ještě letos nasadíme první z dodaných jednotek v Olomouckém kraji na trati z Olomouce do Uničova a Šumperka. V průběhu celého roku 2023 pak budeme postupně uvádět do provozu další vyrobené dvou- a třívozové Pantery v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a také na Vysočině,“ informoval člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta. Dodávky jednotek RegioPanter pak budou pokračovat také v roce 2024. České dráhy mají u Škody Group objednáno 110 RegioPanterů ve dvou- a třívozovém provedení.

Druhá polovina roku 2023 bude věnována postupnému zprovoznění prvních nových motorových jednotek řady 847 od společnosti PESA. Tyto jednotky poputují do Středočeského, Jihočeského a Pardubického kraje a do kraje Vysočina. V roce 2024 budou dodávky pokračovat na tratě Královéhradeckého kraje. Celkem si České dráhy objednaly výrobu 66 jednotek.

Na příští rok mají ČD naplánovanou také obnovu elektrických lokomotiv. Chtějí převzít dalších 12 moderních lokomotiv Siemens Vectron, které si pronajímají od společnost RSL. V roce 2024 plánují navýšit počet lokomotiv pronajatých od RSL na celkem 50 strojů. ČD mají objednané i dodávku 50 elektrických lokomotiv Siemens Vectron pro rychlost 230 km/h a 20 jednotek ComfortJet. Ve svých plánech mají ale ČD i nákup dalších moderních vlaků, např. těch se smíšeným pohonem z trakčního vedení a z baterie.

Pohodlnější cestování

Cestování s ČD bude pro cestující podle nového jízdního řádu 2023 komfortnější. Denně přibude zhruba 630 spojů s Wi-Fi, 560 s elektrickými zásuvkami, 210 s nabídkou přepravy jízdních kol a 280 jich bude nově bez bariér.

Národní dopravce vypraví denně v průměru 6 736 spojů, které ujedou během roku zhruba 118 milionů kilometrů.

Publikovala: Lucie Sogelová (zdroj: ČD)

zpět na články

inzerce

nahoru