Otevřít menu
Doprava dnes
-

Česko zpřísňuje kontroly kvůli slintavce a kulhavce

Hraniční přechody pod dohledem a nová pravidla pro kamiony. Kvůli rychle se šířící nákaze slintavky a kulhavky ve střední Evropě zavádí Česká republika rozsáhlá preventivní opatření.

8:07 / 28. března 2025
Česko zpřísňuje kontroly kvůli slintavce a kulhavcei

Foto: Google

Vysoce nakažlivá virová nemoc, která postihuje především skot, prasata a další sudokopytníky, byla v posledních týdnech potvrzena nejen na Slovensku a v Maďarsku, ale nově také v Rakousku – konkrétně v regionech Dolní Rakousko a Burgenland. V reakci na tuto situaci rozhodla vláda o výrazném zpřísnění pravidel pro přepravu živočišných produktů a živých zvířat přes hranice. Od čtvrtka 27. března 2025 platí, že nákladní vozidla nad 3,5 tuny, která převážejí rizikový náklad, mohou vstoupit na území České republiky ze Slovenska pouze přes čtyři vybrané hraniční přechody – Lanžhot–Brodské, Starý Hrozenkov–Drietoma, Mosty u Jablunkova–Svrčinovec a Bílá-Bumbálka–Makov. Na těchto místech byly zavedeny tzv. dezinfekční zóny, kterými musejí všechna vytipovaná vozidla projet. Opatření spočívá v použití dezinfekčních rohoží, postřiků nebo prahů, které mají snížit riziko zavlečení viru na kolech, podvozcích nebo jiných částech vozidel.

Rozšíření opatření na přechody s Rakouskem

Nařízení se od pátku 28. března rozšířilo také na hraniční přechody s Rakouskem – konkrétně na Hatě a Mikulov. I zde platí přísná hygienická opatření pro vozidla převážející zvířata a živočišné produkty. Cílem je pokrýt další trasy, po kterých by se infekce mohla rozšířit do vnitrozemí, a zároveň reagovat na aktuální vývoj nákazy na rakouském území. Na všech těchto místech spolupracují celníci, policie a pracovníci Státní veterinární správy. Všechny složky jsou připraveny reagovat operativně a v případě potřeby opatření dále rozšířit i na další přechody nebo oblasti. Přeshraniční nákladní doprava tedy musí počítat s omezeními, prodloužením čekacích dob i případnými kontrolami dokumentace přepravovaného zboží. Zavedená opatření mají mimo jiné chránit nejen velkochovy, ale i drobné chovatele a celý tuzemský potravinový trh. Slintavka a kulhavka je nemoc, která sice zpravidla není přenosná na člověka, ale má vážné ekonomické dopady. V minulosti vedla v některých státech k hromadnému vybíjení stád, zákazu vývozu masa či mléčných produktů a k velkým finančním ztrátám.

Další kroky státu, výzvy pro veřejnost i chovatele

Ministerstvo zemědělství, pod vedením ministra Marka Výborného, aktivovalo preventivní plány pro případ, že by k zavlečení nákazy došlo. V pohotovosti jsou také regionální veterinární správy a připravuje se spolupráce s Armádou ČR, která by mohla v případě krizového vývoje pomoci s logistikou nebo dezinfekčními zásahy. Od 28. března platí zákaz vstupu veřejnosti do obor v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Tento krok má zabránit přenosu nákazy na podrážkách bot, pneumatikách jízdních kol či jiných předmětech. Pracovníci obor mohou vstupovat pouze s použitím speciálních dezinfekčních prostředků a po projití kontrolními stanovišti. Pro chovatele byla zřízena také informační linka na čísle 257 896 335, kterou provozuje Českomoravská společnost chovatelů. Zde lze hlásit podezření na výskyt choroby, získat aktuální informace o platných opatřeních nebo požádat o odbornou pomoc. Ministerstvo apeluje na zemědělce i širokou veřejnost, aby dodržovali veškerá hygienická opatření, pečlivě dezinfikovali pracovní vybavení i obuv a minimalizovali kontakt mezi zvířaty z různých chovů. V případě zavlečení by nákaza mohla způsobit škody v řádech stovek milionů korun a zcela ochromit část živočišné produkce v zemi. I proto stát jedná v předstihu a snaží se zavést maximální prevenci ještě předtím, než by virus mohl překročit hranice. Zavedení mimořádných kontrol, hygienických opatření a pohotovostních plánů ukazuje, že Česká republika bere hrozbu slintavky a kulhavky velmi vážně. Ochrana zdraví hospodářských zvířat, potravinového řetězce i ekonomiky sektoru živočišné výroby patří mezi klíčové priority státu. Další vývoj bude záležet nejen na efektivitě zavedených opatření, ale i na odpovědném přístupu všech, kterých se týkají – od řidičů kamionů až po drobné chovatele.

 

Autor: Martina Střasáková Zdroj: Mdcr

zpět na články

inzerce

nahoru