Otevřít menu
Doprava dnes
-

Český astronaut poletí do vesmíru: Aleš Svoboda míří na ISS, Česko slaví historický okamžik

Česká republika se připravuje na historickou událost, která má potenciál ovlivnit její postavení v oblasti kosmických aktivit, výzkumu i technologického vývoje. Vláda oficiálně schválila vyslání astronauta Aleše Svobody na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), a to v rámci evropského kosmického programu.

11:09 / 23. května 2025
Český astronaut poletí do vesmíru: Aleš Svoboda míří na ISS, Česko slaví historický okamžiki

Foto: fZone.cz

Mise, plánovaná na přelom let 2027 a 2028, představuje nejen vědecký a technologický přelom, ale i symbolické posílení české účasti na mezinárodní scéně. Svoboda se tak stane prvním Čechem po Vladimíru Remkovi, který se dostane do vesmíru v rámci oficiální vládní mise pod záštitou Evropské kosmické agentury (ESA).

Strategická investice do budoucnosti vědy a průmyslu

Náklady na misi jsou odhadovány na dvě miliardy korun a rozpočteny na období tří let. Už letos stát zaplatí prvních 400 milionů korun, které poslouží k financování přípravy, výběru vědeckých experimentů, technického zázemí a tréninkových aktivit astronauta. Podle Ministerstva dopravy se nejedná jen o náklady, ale o strategickou investici. Očekává se, že návratnost bude vysoká – nejen v podobě mezinárodní prestiže, ale i konkrétních dopadů na výzkum, inovace a exportní příležitosti českých firem. Mise má také za cíl povzbudit český průmysl v oblasti špičkových technologií. Firmy zapojené do programu mohou těžit z přímé účasti na vývoji přístrojů, materiálů nebo softwarových řešení, které budou ve vesmíru testovány. Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Českou kosmickou kanceláří připravuje navazující programy, které propojí vesmírný výzkum s českými univerzitami, středními školami a technologickými centry.

Český výzkum poletí do vesmíru s astronautem

Součástí mise bude i soubor čtrnácti výzkumných experimentů navržených českými výzkumnými institucemi. Ty se zaměří na oblasti, jako je vliv vesmírného prostředí na lidské zdraví, biotechnologie, materiálové inženýrství nebo radiační bezpečnost. Jeden z klíčových projektů představuje speciální dozimetr ve formě náramkových hodinek, který bude sledovat úroveň ionizujícího záření, jemuž je astronaut vystaven. Tyto údaje mohou posloužit nejen pro zajištění větší bezpečnosti posádek, ale i pro vývoj ochranných technologií pro budoucí mise na Měsíc či Mars. Do programu se zapojují také studenti. Některé experimenty budou navrženy přímo ve spolupráci se středními školami a popularizačními centry. Cílem je zapojit mladou generaci do skutečných vědeckých procesů a ukázat jim, že i z České republiky vede cesta ke hvězdám – doslova.

Podpora veřejnosti a motivace nové generace

Podle průzkumu agentury Ipsos podporuje 70 % české veřejnosti účast České republiky na vesmírných programech. Vyslání vlastního astronauta je navíc výjimečný moment, který má potenciál inspirovat novou generaci k tomu, aby se zajímala o fyziku, chemii, inženýrství nebo programování. Ministerstvo dopravy v této souvislosti chystá řadu popularizačních aktivit, přednášek a edukačních kampaní. Aleš Svoboda, který je zkušeným vojenským pilotem a v roce 2022 se stal oficiálním členem záložního sboru astronautů ESA, bude na misi intenzivně připravován. Bude absolvovat náročný výcvik v Německu, Francii i Spojených státech, kde projde simulacemi pobytu ve stavu beztíže, výstupů do volného prostoru nebo krizových situací. Jeho příběh může být příkladem toho, že i mladý člověk z malé země může díky odhodlání, vzdělání a odbornosti reprezentovat Evropu v nejnáročnějším prostředí vůbec.

Česko vstupuje do nové éry vesmírné spolupráce

Mise Aleše Svobody není jen o letení do kosmu – je to důkaz, že Česko dokáže být aktivním a důvěryhodným partnerem v evropském i světovém kosmickém výzkumu. Vedle přínosu pro vědu a technologie se od mise očekává také pozitivní vliv na image země, zvýšení zájmu o technické vzdělání a nové impulzy pro průmysl. Je to investice, která cílí na budoucnost – a ta se podle všeho odehrává nejen na Zemi, ale i nad ní.

 

 Autor: Martina Střasáková Zdroj: mdcr

zpět na články

inzerce

nahoru