Otevřít menu
Doprava dnes
-

Cestujícím opavské MHD začali pomáhat asistenti přepravy

V autobusech a trolejbusech opavské MHD začali pracovat tzv. asistenti přepravy. Ti mají lidem pomáhat zejména při přestupování, mohou ale kontrolovat i jízdenky nebo dbát na dodržování přepravních podmínek.

18:52 / 28. prosince 2022
Cestujícím opavské MHD začali pomáhat asistenti přepravyi

Foto: V opavské MHD nově působí asistenti přepravy. Zdroj: mdpo.cz

V opavské MHD začali nově působit asistenti přepravy. „Jejich úkolem je dozor nad přepravní kázní. Tedy kontrola, zda všichni cestující mají platný jízdní doklad a dodržují přepravní podmínky. Neméně důležitou rolí je ale i informování veřejnosti v otázkách týkajících se opavské MHD,“ uvedla Lada Dobrovolná, mluvčí opavského magistrátu.

Asistenti mohou pomoci cestujícím orientovat se v jednotlivých linkách a tarifech nebo ve spojeních mezi městskými částmi. Jsou tu i od toho, aby pomáhali lidem při odbavování. „Asistenty přepravy poznají cestující snadno. Na sobě mají žluté reflexní vesty s označením své funkce, navíc se prokazují služebním průkazem,“ dodala mluvčí.

Asistenti přepravy už působí i jinde. V Ostravě pomáhají cestujícím již od roku 2017. Jejich hlavní pracovní náplní je především zvyšovat u cestujících pocit bezpečí. Ostravští asistenti přepravy nemají ovšem za úkol odhalovat černé pasažéry. Pokud však někoho bez jízdenky objeví, z dopravního prostředku ho vykážou. Dále se zabývají například tím, aby cestující nebyli obtěžováni jedinci pod vlivem alkoholu či drog.

Asistenti přepravy v Ostravě za několik let svého působení provedli okolo pěti milionů kontrol a vyloučili z přepravy 470 000 cestujících. Zpočátku jich bylo pouze 8, dnes jich je 45. Přestože některé organizace zavedení tohoto personálu považují za rasistické, Dopravní podnik města Ostravy tvrdí, že tento krok vedl ke zlepšení situace. Podnik se totiž dříve často potýkal s tím, že část cestujících dlouhodobě odmítala respektovat pravidla přepravy nebo neplatila za jízdenky. „Ze začátku jsme v průměru vykazovali 2,69 cestujícího z každého zkontrolovaného spoje. Dnes je to číslo nižší, je to něco málo přes dva cestující,“ řekl Daniel Morys, ředitel Dopravního podniku Ostrava.

Publikoval: Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

Cestujícím opavské MHD začali pomáhat asistenti přepravy Foto: V Ostravě působí asistenti přepravy již od roku 2017. Zdroj: Město Ostrava.
zpět na články

inzerce

nahoru