Otevřít menu
Doprava dnes
-

ČSA požádaly insolvenční soud o vyřazení pohledávek Airbusu, ten je měl stáhnout

Zadlužené České aerolinie (ČSA) požádaly insolvenční soud, aby vyřadil z řízení pohledávky společnosti Airbus za více než 17 miliard korun. Podle letecké společnost je Airbus v minulých dnech stáhl. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. ČSA jsou v úpadku od loňského března, letos v dubnu schválili věřitelé i soud jejich reorganizaci.

15:11 / 11. května 2022
ČSA požádaly insolvenční soud o vyřazení pohledávek Airbusu, ten je měl stáhnout

Právě schválení reorganizačního plánu bylo podle aerolinek jednou z klíčových podmínek dohody s Airbusem na stažení pohledávek z insolvenčního řízení. Společnosti Airbus a Airbus Canada Limited Partnership byly dosud největším věřitelem ČSA. Zadlužené aerolinky žádají soud o přednosti vyřazení těchto pohledávek.

Reorganizační plán, který vypracovala společnost Smartwings, v závěru března přijali ostatní věřitelé společnosti. Následně ho schválil i soud. To bylo podle mateřských Smartwings klíčové pro záchranu aerolinek. Plán počítá se zánikem všech dosavadních podílů stávajících akcionářů. Skoro 98 procent akcií ČSA nyní vlastní Smartwings, další 2,2 procenta pak má Česká pojišťovna.

Hlavním investorem ČSA se nově stane v lednu založená Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Group Jiří Šimáně a Roman Vik. Ta zadluženým aerolinkám poskytne vypořádací úvěr 25 milionů korun na vyplacení věřitelů a také provozní úvěr 15 milionů korun. Vůči němu bude zastaven letoun Airbus A319, což je jediný stroj, který aerolinky nyní vlastní.

ČSA zasáhly dopady epidemie koronaviru, dopravce musel zrušit velké množství spojů. Kvůli ztrátám předloni propustil kolem 300 pracovníků. Loni v únoru firma oznámila úřadu práce záměr propustit až všech 430 zaměstnanců. ČSA v této souvislosti upozornily na to, že jde o jeden z kroků v připravované reorganizaci, záměr tak nemusí znamenat propuštění všech. Kvůli krizi se zmenšila flotila letecké společnosti, provoz však dále pokračuje.

Publikoval: Bc. Filip Červinka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru