Otevřít menu
Doprava dnes
-

ČSAD v Uherském Hradišti se v minulém roce dostalo do zisku 13,3 milionu korun

Autobusový dopravce ČSAD BUS Uherské Hradiště, který zajišťuje pravidelné linky dopravy v části Zlíneského kraje a městskou hromadnou dopravu (MHD) v Uherském Hradišti a Kunovicích, v minulém roce dosáhl hospodářského zisku 13,3 milion korun. Předloni vykázal ztrátu 10,3 milionu korun. To vyplývá z výroční zprávy podniku.

19:30 / 8. června 2022
ČSAD v Uherském Hradišti se v minulém roce dostalo do zisku 13,3 milionu koruni

Foto: Autobus ČSAD BUS Uherské Hradiště (Zdroj: ČSAD BUS Uherské Hradiště)

Výnosy společnosti z autobusové dopravy meziročně vzrostly o 177,6 milionu korun na 398,6 milionu korun.

Do roku 2020 vozily autobusy firmy cestující na Uherskohradišťsku. Na základě výsledků veřejné soutěže obsluhuje od letoška ČSAD BUS Uherské Hradiště linkovými autobusy i oblast Valašských Klobouk, Luhačovic a Slavičína na Zlínsku. Zakázka platí do roku 2030. Tržby z jízdného jsou příjmem Zlínského kraje, který dopravci platí dohodnutou cenu jízdného.

Předloňskou ztrátu podle managementu podniku způsobily výrazně navýšené odpisy a odložený daňový závazek, který vznikl nákupem vozidel asi za 330 milionů korun. Koncem roku 2020 firma zařadila do provozu 82 nových autobusů, což představovalo největší obnovu vozového parku společnosti. Celkový výkon všech autobusů přesáhl loni deset milionů kilometrů. "ČSAD BUS Uherské Hradiště je tak dopravce s největším objemem výkonů ve Zlínském kraji," uvedli zástupci podniku.

Dopravce loni obdržel provozní dotaci na autobusovou dopravu 262,3 milionu korun, v roce 2020 činila zhruba 139,2 milionu korun. Průměrná mzda ve společnosti se především díky snížení nemocnosti, jiné struktuře přeprav, nárůstu délky dovolené a zlepšení produktivity práce zvýšila z předloňských 31.640 korun na 36.675 korun v roce 2021. Loni pro ČSAD BUS Uherské Hradiště pracovalo 269 lidí, kvůli rozšíření obsluhovaného území meziročně o 90 více.

Nemocnost řidičů naštěstí nedosáhla stavu, kdy bychom museli omezovat dopravní obslužnost

Podnik se loni potýkal s pandemií koronaviru. "Nemocnost řidičů naštěstí nedosáhla stavu, kdy bychom museli omezovat dopravní obslužnost," uvedlo vedení firmy.

Společnost loni přepravila 3,3 milionu cestujících, meziročně o 57 procent více. Začátkem loňského roku provozovala autobusovou dopravu 181 autobusy s průměrným stářím pět let. Loni pořídila 13 autobusů značky IVECO, z toho pět nových a osm ojetých. "Celková částka investovaná do dopravní techniky v roce 2021 činila 35 milionů Kč," uvedl management.

Akciová společnost ČSAD BUS Uherské Hradiště vznikla v roce 2007 odštěpením od ČSAD Uherské Hradiště, jež se věnuje nákladní automobilové dopravě. Loni podle výroční zprávy provozovala osm linek MHD v Uherském Hradišti a Kunovicích, 80 vnitrokrajských linek na území Zlínského kraje, deset mezikrajských linek na území Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a dvě linky zvláštní linkové dopravy.

Publikoval: Petr Dejnožka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru