Otevřít menu
Doprava dnes
-

CZ Loko zmodernizuje 14 lokomotiv pro České dráhy

Firma CZ Loko z České Třebové na Orlickoústecku do roku 2024 zmodernizuje 14 lokomotiv, které jezdí u Českých drah. Kontrakt je za 684 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl národní dopravce.

9:23 / 8. února 2022
CZ Loko zmodernizuje 14 lokomotiv pro České dráhyi

Foto: Ilustrační foto (CZ Loko)

Dráhy nechávají modernizovat lokomotivy řady 742, první vozidlo si převezmou do konce února 2023, poslední pak do konce roku 2024. České dráhy totiž chtějí do roku 2030 provést významnou modernizaci části vozového parku. „Lokomotivy budou určeny pro výkony v nezávislé trakci na koridorech vybavených evropským zabezpečovačem ETCS, pod jehož výhradním dohledem bude zajištěn provoz na vybrané železniční síti od ledna 2025,“ řekl Michal Kraus, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro servis.

Pro projekt modernizace lokomotiv řady 742 na řadu 742.71X používá CZ Loko obchodní název EffiShunter 1000M, z někdejších čtyřnápravových motorových lokomotiv ČKD z let 1977 až 1986 dělá nové stroje, uvedl Josef Gulyás, místopředseda představenstva a generální ředitel CZ Loko.

Při komplexní modernizaci podle firmy vznikne prakticky nové vozidlo. Nad rámec standardních komponentů je vybaveno zabezpečovacím systémem ETCS, on-line monitoringem a diagnostikou a novou generací trakční a pomocné výzbroje. Původní zůstává jen podvozek a hlavní rám, i tyto části ale procházejí hlavní opravou a mnoha úpravami. 

Jeden z cílů modernizace? Nasazení na tratích vybavených ETCS


Výkon spalovacího motoru 1000 kW umožňuje maximální rychlost 100 kilometrů v hodině. „Ambicí našeho modernizačního programu je zlepšení pracovních podmínek strojvedoucích a zvýšení bezpečnosti obsluhy i drážního provozu. A také zvýšení spolehlivosti lokomotiv, prodloužení jejich životnosti, univerzálnější možnost použití a nasazení na tratích vybavených ETCS. Pro hospodaření firmy je zásadní řízení nákladů údržby a v rámci naší společenské odpovědnosti je podstatné snížení energetické náročnosti a emisí výfukových plynů,“ řekl Kraus.

České dráhy budou EffiShuntery 1000M využívat například pro technologické a provozní jízdy na tratích s ETCS, v čele nehodových vlaků a pro další služební potřeby. Společnost CZ LOKO už se stejným projektem uspěla v soutěži nákladního dopravce ČD Cargo, s nímž v roce 2018 uzavřela kontrakt na modernizaci 50 lokomotiv této řady.

CZ Loko je česká firma se sídlem v České Třebové. Provozovny má v Jihlavě, Letohradě, Přerově a Ostravě. V Polsku a Itálii jsou dceřiné podniky. V portfoliu má posunovací lokomotivy, elektrické traťové lokomotivy a speciální drážní vozidla. Firma pracuje na vývoji lokomotivy na vodíkový pohon, projekt je zatím ve fázi studie proveditelnosti, která ukáže, zda postaví prototyp.
 

Publikoval: Bc. Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

CZ Loko zmodernizuje 14 lokomotiv pro České dráhy Foto: Ilustrační foto (ČD Cargo).
zpět na články

inzerce

nahoru