Otevřít menu
Doprava dnes
-

Dopravní podniky po celou dobu pandemie dbají na zvýšenou očistu a dezinfekci ve vozidle

Představitelé dopravních podniků vnímají pozitivně informace, že budou řidiči MHD zařazeni do krizové infrastruktury státu. Tím budou mít dopravní podniky v rukou nouzový nástroj 
v podobě tzv. pracovní karantény. Dopravní podniky ale už dávno dbají na zvýšená opatření.

7:23 / 17. ledna 2022
Dopravní podniky po celou dobu pandemie dbají na zvýšenou očistu a dezinfekci ve vozidlei

Foto: Deník/Jaroslav Loskot

Tzv. pracovní karanténa by měla za určitých podmínek umožnit nastoupit na směnu i takového zaměstnance, kterému vyšel pozitivní antigenní test, ale nepociťuje příznaky onemocnění Covid-19, a to až do doby výsledku PCR testu. „Pracovní karanténu ale vnímáme jako nástroj, který bychom využili pouze v situaci nejvyšší nouze a v takových vozech, které umožňují stoprocentní oddělení řidiče od cestujících. V běžném provozu si ale neumíme představit, jak by potenciálně nakažení řidiči pracovali. Ve většině provozů není technicky možné oddělit pozitivní řidiče od těch negativních ať už v zázemí vozoven nebo na konečných, o střídání řidičů na trase nemluvě,“ říká předseda Sdružení dopravních podniků ČR Tomáš Pelikán.

Dopravní podniky mají připravené krizové scénáře, kdy jsou schopni poslat do provozu i zaměstnance, kteří normálně vykonávají jinou práci, ať už jde o dělníky, techniky či kancelářské profese, ale zároveň mají oprávnění na řízení některého z vozů MHD. V záloze mají připravené i brigádníky. „Pokud by opravdu nastala situace, že budeme mít denně stovky tisíc nakažených lidí, pravděpodobně se sníží i poptávka po přepravě, takže jako logičtější scénář se nám jeví omezení provozu, než že bychom připustili kontakt pozitivně testovaného řidiče s cestujícími. Dopravní podniky po celou dobu pandemie dbají na zvýšenou očistu a dezinfekci ve vozidle, proto i v budoucnu budeme dělat maximum možného, abychom naše cestující nevystavili riziku nakažení nemocí Covid-19,“ zdůraznil Tomáš Pelikán.

 

Autor: Bc. Filip Červinka (zdroj: Dopravní podnik města Ústí nad Labem, a.s.)

zpět na články

inzerce

nahoru