Otevřít menu
Doprava dnes
-

Drony ochromily letiště v Moskvě

Incident, který ukázal zranitelnost civilní infrastruktury V ranních hodinách v pondělí 5. května 2025 došlo k významnému narušení provozu na moskevském mezinárodním letišti Domodědovo, jednom z největších letišť v Rusku.

8:07 / 5. května 2025
Drony ochromily letiště v Moskvěi

Foto: Ceske noviny

Důvodem byla bezpečnostní hrozba v podobě ukrajinských bezpilotních letounů, které podle vyjádření ruského ministerstva obrany směřovaly na oblast hlavního města. Kvůli přítomnosti dronů v blízkosti letového prostoru bylo letiště kolem půl třetí ráno moskevského času dočasně uzavřeno. Přestože se podařilo obnovit provoz během necelých dvou hodin, incident vyvolal řadu otázek týkajících se bezpečnosti civilní letecké infrastruktury v zemi. Zprávy ruské protivzdušné obrany uvádějí, že celkem čtyři bezpilotní stroje byly úspěšně zneškodněny a nezpůsobily žádné materiální škody ani zranění civilistů. Přesto byla bezpečnostní opatření nastavena na maximum a letecký provoz zcela pozastaven, což mělo za následek zpoždění a přesměrování několika letů. Informace o konkrétním typu dronů a způsobu jejich likvidace nebyly zveřejněny.

Útok v symbolickém čase

Na načasování útoku upozorňují mnozí pozorovatelé. Incident přichází pouhé čtyři dny před tradičně významným 9. květnem – Dnem vítězství, kdy si Rusko každoročně připomíná porážku nacistického Německa ve druhé světové válce. Právě v období těchto státních oslav bývají bezpečnostní složky v maximální pohotovosti, a přesto se podařilo bezpilotním prostředkům přiblížit až k letišti, které je považováno za strategický uzel mezinárodní dopravy. Ukrajinské útoky pomocí dronů na ruském území nejsou novinkou, ale jejich intenzita a četnost v posledních měsících narůstají. Zatímco v prvních letech války byly podobné incidenty spíše výjimečné, nyní se stávají pravidelnou součástí strategie. Hlavním cílem těchto operací je ukázat schopnost Ukrajiny zasáhnout klíčová místa hluboko na území protivníka, oslabit morálku a přinutit Rusko k rozsáhlejším obranným investicím.

Dopady na civilní dopravu i mezinárodní vnímání

Dočasné přerušení provozu na letišti Domodědovo, byť trvalo pouze 90 minut, mělo reálné dopady nejen na jednotlivé cestující, ale i na letecké společnosti a logistické řetězce. Některé lety byly přesměrovány na jiná letiště v regionu, jiné nabraly výrazná zpoždění. Lidé mířící do zahraničí nebo vracející se do Ruska se potýkali s nejistotou a nedostatkem informací. Tento stav opět otevírá diskusi o připravenosti letišť na krizové situace a schopnosti rychle a transparentně komunikovat s cestujícími. Zároveň incident zvýšil tlak na ruské úřady, aby přehodnotily stávající bezpečnostní strategii a lépe zabezpečily vzdušný prostor nad klíčovými městskými aglomeracemi. Letiště jako Domodědovo, Vnukovo či Šeremeťjevo jsou nejen dopravními tepnami, ale i symboly ruské otevřenosti vůči světu. Jejich opakované narušení bezpilotními prostředky může v dlouhodobém horizontu poškodit důvěru veřejnosti i mezinárodní partnery, kteří využívají moskevské letecké uzly k obchodním nebo turistickým cestám.

Další hrozby a výzvy do budoucna

Ukazuje se, že s rozvojem technologií roste i riziko asymetrických útoků na civilní infrastrukturu. Drony se stávají snadno dostupným nástrojem, jehož nasazení je levné, nenápadné a efektivní. Kromě vojenských objektů se stále častěji zaměřují i na cíle civilního charakteru, jejichž narušení má dalekosáhlé důsledky. Letiště, elektrárny, železnice nebo veřejné budovy – to vše se stává součástí moderního bojiště, kde hranice mezi armádou a civilní sférou postupně mizí. Ruské úřady se proto netají tím, že plánují v blízké době posílit protivzdušnou obranu i v oblasti velkých měst a jejich okolí. Zvažuje se například instalace detekčních systémů pro drony na hlavních letištích, rozšíření monitorovacích systémů nebo vytvoření nových leteckých zón, kde bude jakýkoliv let mimo kontrolu považován za hrozbu. Na závěr je třeba dodat, že událost na Domodědovu je nejen varováním pro Rusko, ale i pro další země – ukazuje, jak zranitelná může být infrastruktura i uprostřed vyspělého státu. V čase hybridních konfliktů se i letiště, železnice nebo přístavy mohou stát cílem útoku – a obrana na to musí být připravena.

 

Autor: Martina Střasáková Zdroj: ceskenoviny

zpět na články

inzerce

nahoru