Otevřít menu
Doprava dnes
-

Energetické suroviny mají přednost. Vláda projedná speciální přednosti vlaků

Vláda na středečním zasedání projedná možnou přednost vlaků s energetickými surovinami v mimořádných situacích. Díky změně režimu vyhlášky o dopravním řádu drah by Ministerstvo dopravy mohlo na základě požadavků ministra průmyslu a obchodu rozhodnout o rychlejším průjezdu nákladních vlaků třeba s uhlím či pohonnými hmotami na vytížených místech.

13:41 / 9. listopadu 2022
Energetické suroviny mají přednost. Vláda projedná speciální přednosti vlaků

Ve vyhlášce je již upřednostnění vlaků v mimořádném obecním zájmu zakotveno a podle Ministerstva dopravy jde nyní o zpřesnění podmínek pro rychlou a operativní aplikaci. Potřeba přednostní přepravy totiž vznikne náhle a nebude možné ji plánovat s předstihem. Mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka řekl, že postup se vztáhne pouze na přednost při operativním řízení, nikoliv při přidělování kapacity. "Správa železnic po pokynu Ministerstva dopravy upřednostní konkrétní přepravy konkrétních surovin na konkrétních relacích. Toto opatření může pomoct k rychlejšímu obratu vozů tím, že vlaky projedou omezující místa přednostně," řekl Jemelka a doplnil, že nařízení lze používat, jakmile ho schválí vláda.

Opatření se má využívat v případě kritického nedostatku energetických surovin pro potřeby národního hospodářství a obyvatelstva. Vlaky s uhlím, pohonnými hmotami, lehkými topnými oleji či energetickým vápencem by měly přednost před ostatními soupravami.

"Cílem je v rámci stanovených pravidel pro operativní řízení provozu postupovat tak, aby byla v případě potřeby zajištěna priorita vlaků přepravujících energetické suroviny jako mimořádných vlaků v obecném zájmu, a tím byl zabezpečen nepřetržitý provoz elektráren, rafinerií, elektrických sítí a další nezbytné infrastruktury důležité pro energetický systém," uvedlo Ministerstvo dopravy. Upřednostňování vlaků s energetickými surovinami už schválilo v srpnu například Německo, kde mají mít v případě potřeby v zájmu energetické bezpečnosti nákladní vlaky s uhlím na vytížených koridorech přednost před osobními soupravami.

Autor: Filip Červinka (čerpáno z ČTK)

 

zpět na články

inzerce

nahoru