Otevřít menu
Doprava dnes
-

Historické tramvajové linky v Praze loni využilo bezmála 40 tisíc cestujících

Návštěvníci Prahy se v loňském roce mohli svézt historickými tramvajemi na lince č. 41, od července pak poprvé také na okružních linkách č. 42 a 43. Za celou dobu provozu jich využilo téměř 40 tisíc cestujících, ze dvou třetin je tvořili domácí turisté. Historická tramvajová linka č. 42, kterou společně provozují městské společnosti Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a Prague City Tourism (PCT), opět vyjede do pražských ulic v sobotu 26. března 2022. Od stejného data bude v provozu také historická linka č. 41. 

9:25 / 9. ledna 2022
Historické tramvajové linky v Praze loni využilo bezmála 40 tisíc cestujícíchi

Foto: sdp-cr.cz

Okružní historická tramvajová linka č. 42 bude na začátku sezóny v provozu o pátcích, sobotách, nedělích a statních svátcích. Spoje budou vyjíždět ve čtyřicetiminutových intervalech od 10:00 do 17:00, začínat i končit budou ve smyčce na Dlabačově. Trasa linky bude stejná jako v loňském roce. Z Dlabačova povede kolem hlavních památek přes Pražský hrad, Královský letohrádek, Malostranskou, kolem Josefova, na náměstí Republiky a Václavské náměstí, odkud se bude přes Národní třídu a Újezd vracet zpět na Dlabačov. Stejné zůstane i jízdné ve výši 200 Kč. Jízdenka bude mít platnost 24 hodin od označení. Návštěvníci Prahy proto mohou historickou linku č. 42 využívat nejen na projížďku centrem zajímavými historickými vozy, ale také jako spojnici největších turistických atrakcí na principu hop-on, hop-off. Do 26. března 2022 nebude historická linka č. 42 v provozu zejména z důvodu nepříznivé epidemiologické situace a očekávaného útlumu cestování kvůli nové variantě omikron. 

„Turisté si jízdu historickou tramvají oblíbili, protože mohou poznat město z jiné perspektivy. Proto jsme se rozhodli, že provoz tramvaje obnovíme od konce března, kdy věříme, že se do metropole opět návštěvníci vrátí. Data totiž naznačují, že první tři měsíce roku budou pro cestovní ruch opět devastující s ohledem na nové varianty koronaviru a s nimi související omezení,“ vysvětluje František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism. 

„Ukazuje se, že i přes tvrdé dopady pandemie covid-19 na cestovní ruch jsme se historickými tramvajovými linkami trefili do chutí návštěvníků Prahy. Nejdříve na lince č. 41 jsme od poloviny dubna do konce června přepravili více než tři a půl tisíce cestujících. Od července do poloviny listopadu jsme na lince č. 43 prodali dalších více než 4 tisíce jízdenek. Když k tomu připočteme více než 31 tisíc přepravených cestujících na lince č. 42, historické linky loni využilo bezmála 40 tisíc návštěvníků Prahy nebo Pražanů. Zájem neklesl ani o Vánocích či svátcích na konci roku. Jen na Nový rok jsme na lince č. 42 například přepravili více než 200 cestujících, což je při deseti spojích za celý den a průměrném počtu 24 míst k sezení na jeden spoj poměrně povzbudivý údaj,“ dodal Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel DPP – Povrch. 

Provoz na okružní historické tramvajové lince č. 41 plánuje DPP zahájit 26. března 2022, pokud to dovolí epidemická situace. Její trasa a rozsah provozu budou téměř identické s loňskou linkou č. 43.  Linka č. 41 bude vyjíždět z vozovny Střešovice o sobotách, nedělích a státních svátcích v hodinových intervalech v čase mezi 10. a 17. hodinou. Spoje pojedou po trase směr Brusnice, Pražský hrad, Královský letohrádek, Sparta, Letenské náměstí, Strossmayerovo náměstí, Veletržní palác, Planetárium Praha a zpět přes Strossmayerovo náměstí, nábřeží Kapitána Jaroše a Edvarda Beneše, dále přes Malostranskou a Pražský hrad do vozovny Střešovice. Linka navzájem propojí dvě spolupracující muzea – Muzeum MHD a Národní technické muzeum. 

Historická tramvajová linka č. 41 byla loni v provozu od 17. dubna do 30. června o víkendech a svátcích. DPP na ně nasazoval dvouvozové soupravy, 7 spojů každý den provozu v každém směru. Celkem na ní přepravil 3 513 cestujících. 

Turistická linka č. 42 poprvé vyjela 1. července 2021 v rámci benefitního programu v Praze jako doma. V červenci a srpnu byla linka v provozu denně v půlhodinových intervalech, DPP na ní nasazoval každý den 16 spojů. V září a říjnu byla linka v provozu od úterý do pátku v intervalu 40 minut (10 nasazených spojů za den), o víkendech v intervalu 30 minut (14 spojů za den). V listopadu a prosinci se jezdilo od pátku do neděle (10 spojů denně). DPP na lince vypravil celkem 1882 spojů. Využilo je celkem 31 596 cestujících, což při průměrné kapacitě 24 míst k sezení znamená průměrnou obsazenost 17 cestujících na spoj. 

Historická linka č. 43 byla loni v provozu od 1. července do 17. listopadu. DPP na ní vypravoval 7 spojů motorovým vozem o víkendech a svátcích, od června do srpna také ve středu odpoledne. Využilo toho celkem 4 023 cestujících.

Autor: Jakub Cimburek (zdroj: sdp-cr.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru