Otevřít menu
Doprava dnes
-

I popelářské služby mohou být ekologické! Brno má nové popelářské auto poháněné elektřinou

Dnes do brněnských ulic vyjede auto na svoz odpadu, které jezdí na elektřinu. Tímto vozem se pyšní městská odpadová společnost SAKO Brno. Náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) říká, že je to první vůz v Česku, který jezdí na elektřinu.

10:25 / 16. srpna 2022
I popelářské služby mohou být ekologické! Brno má nové popelářské auto poháněné elektřinoui

Foto: Ilustrační foto. Zdroj fotky: SAKO Brno.

Díky levnějšímu provozu se jeho nákup vyplatí

I když jeho pořizovací cena 12 milionů korun je výrazně vyšší než cena klasického naftového auta, díky levnějšímu provozu se jeho nákup vyplatí, investice se vrátí do několika let. SAKO totiž vyrábí elektřinu a díky osazování vlastních objektů fotovoltaickými panely jí bude produkovat stále více, řekl dnes Hladík při představení vozu novinářům.

Výrobcem vozidla, které dokáže vysypávat jak klasické popelnice, tak kontejnery, je Volvo FE Electric. Minimální dojezd na plně nabité baterie je 70 kilometrů, což platí pro teplotu deset stupňů pod nulou. To je vzdálenost, která plně postačuje pro osmihodinovou směnu. Baterie je možné nabít za dvě hodiny. "Typický popelářský vůz najede měsíčně přes 2000 kilometrů a spálí 450 litrů nafty. Elektrický vůz nevypouští žádné emise a nebude zapáchat v ulicích spálenou naftou. Nebude tak obtěžovat ani kolemjdoucí, ani obsluhu vozu," řekl Hladík. Výrazně se také sníží hluk v ulicích, provoz elektrovozu je velmi tichý. První vůz bude jezdit v Židenicích, Slatině a Černovicích.

Do budoucna chce město nakupovat další elektrická auta a také vozidla, která si budou elektřinu vyrábět z vodíku, protože se chystá stavba zařízení pro ukládání přebytečné energie ve vodíku. Nyní vyrábí SAKO z odpadů kolem 60 až 80 GWh elektřiny ročně a po výstavbě dalšího kotle na spalování odpadu se toto množství téměř zdvojnásobí. A městská fotovoltaika bude do pěti let vyrábět nejméně 43 GWh ročně, již v nejbližších měsících budou osazené solárními panely první střechy.

Více vozidel s elektrickým pohonem by mělo v budoucnu být i v MHD

Hladík předpokládá, že s rozvojem technologického zázemí pro výrobu energie se bude vozový park postupně měnit tak, aby svozové vozy byly za několik let jen na elektřinu buď z baterií či z vodíku a také na plyn, který bude vyrábět městská bioplynová stanice. A naftové vozy postupně skončí.

Více vozidel s elektrickým pohonem by mělo v budoucnu být i v MHD. Dopravní podnik už v minulosti testoval několik elektrobusů, žádné však neměly potřebný dojezd. Kvůli dramaticky se měnící situaci na trhu s elektřinou a energiemi město začalo s podnikem řešit možnost rozvoje trolejbusové sítě s využitím výhod parciálních trolejbusů, které dokážou část cesty jezdit mimo elektrické vedení. Důvodem rozvoje elektromobility je i dotační politika Evropské unie. Zatímco v minulých letech podporovala i nákup autobusů na plyn, v budoucích letech už bude podporovat pouze elektromobilitu.

Víte, že pokud máte elektrické auto, tak máte mnoho výhod? Na ně má nárok každý čistý elektromobil a i plug-in hybrid s emisemi CO² do 50 g/km. S takovým vozem můžete jezdit po českých dálnicích zcela zdarma. Využíváte-li elektromobil pro podnikání, nemusíte platit silniční daň. Další výhodu ocení zejména obyvatelé hlavního města a Liberce. V těchto městech můžete parkovat na placených zónách také zcela zdarma. V Praze konkrétně na modrých a fialových zónách a v Liberci se zvýhodnění týká označených parkovacích míst i modrých zón, ovšem zde jen v omezeném čase od 8 do 16 hodin, aby to nelimitovalo rezidenty a abonenty.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru