Otevřít menu
Doprava dnes
-

Incident s letadlem Ryanair má dohru! ICAO viní běloruské činitele z podvodu

Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) obvinila vysoce postavené běloruské činitele z podvodu v souvislosti s incidentem, při kterém Bělorusko loni v květnu přinutilo přistát v Minsku letoun společnosti Ryanair mířící z Atén do Vilniusu. Informovala o tom agentura Reuters.

14:21 / 20. července 2022
Incident s letadlem Ryanair má dohru! ICAO viní běloruské činitele z podvodu i

Foto: Letadlo letecké společnosti Ryanair (zdroj: Ryanair).

Na palubě cestoval také opoziční novinář Raman Pratasevič s jeho tehdejší přítelkyní, které poté běloruské bezpečnostní složky zatkly. Letecký incident a zadržení dvojice odsoudila řada západních zemí, které pak rozšířily sankce proti běloruskému režimu. „Rada ICAO (...) ukončila své projednávání incidentu z května 2021 v běloruském vzdušném prostoru, který se týkal letu FR4978 společnosti Ryanair, a odsoudila jednání běloruské vlády, která se dopustila protiprávního zásahu,“ uvedla v úterý podle agentury AFP Mezinárodní organizace pro civilní letectví, která sídlí v kanadském Montrealu.

Letadlo mířilo přes běloruský vzdušný prostor z Atén do Vilniusu, když mu běloruské řízení letového provozu nařídilo přistát v Minsku, tvrdilo přitom, že je na palubě bomba. „Rada ICAO uznala, že bombová hrozba... byla záměrně falešná a ohrozila bezpečnost (letu), a navíc že tato hrozba byla posádce letu sdělena na pokyn vysokých vládních představitelů Běloruska,“ uvedla nyní organizace v prohlášení, přičemž se podle Reuters odvolala na nové informace. Podle AFP prostudovala zvukové záznamy běloruského řízení letového provozu.

Minsk uvedl, že jednal legálně

Posláním ICAO je přijímat pravidla, jimiž se řídí celosvětová civilní letecká doprava, nemá však pravomoc ukládat sankce, poznamenala AFP. Rada ICAO, jíž tvoří zástupci 36 zemí, požádala svého předsedu, aby závěry vyšetřování předal generálnímu tajemníkovi OSN Antóniovi Guterresovi. Zástupce Ruska se proti závěru organizace důrazně ohradil, běloruské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář bezprostředně nereagovalo, píše Reuters.

Minsk už dříve uvedl, že jednal legálně a v souladu s mezinárodními normami, přičemž obvinil Západ, že incident využívá ve snaze podkopat autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Pratasevič stával v čele populárního zpravodajského kanálu Nexta, podrobně informujícího o předloňských rozsáhlých povolebních protestech proti Lukašenkově režimu. Nyní se nachází v domácím vězení v Minsku a čeká na soud. Podle dřívějších informací stanice BBC je obviněn z organizování masových nepokojů, hrubého narušení veřejného pořádku a podněcování ke společenským svárům. Jeho někdejší ruskou přítelkyni Sofiju Sapegaovou běloruský soud letos v květnu poslal na šest let do vězení.

 

Publikovala: Dagmar Lánská (Zdroj: ČTK)

 

zpět na články

inzerce

nahoru