Otevřít menu
Doprava dnes
-

Jak se lépe pohybovat na silnicích učí mladé řidiče projekt Start Driving. Účastnit se jej mohou i jejich rodiče

I letos se mladí řidiči mohou zdokonalovat ve svých řidičských dovednostech na speciálních bezplatných kurzech. Příležitost jim nabízí další ročník projektu Start Driving. Ten se uskuteční na více než šedesáti místech po celé České republice.

11:28 / 22. května 2022
Jak se lépe pohybovat na silnicích učí mladé řidiče projekt Start Driving. Účastnit se jej mohou i jejich rodičei

Foto: mdcr.cz

Do kurzů se mohou zapsat rovněž rodiče začínajících řidičů. Součást projektu tvoří i lekce pro učitele autoškol a zkušební komisaře.

Hlavní část kurzu spočívá ve zdokonalení řidičských dovedností ve skutečném silničním provozu, zvládání rizikových situací na polygonu, přednáška dopravního policisty a samozřejmě dopravně psychologický seminář. Letos se projekt zaměřuje i na rodiče, jež po přihlášení do stejného kurzu mohou absolvovat se svými dětmi další fázi jejich přípravy do řidičského života.

Projekt je určen začínajícím řidičům po autoškole ve věku 18 až 24 let. Lekce je možné absolvovat pouze s vlastním autem; může v něm ale být i další osoba. Kurzy probíhají od 8:00 do 16:30 (prezence účastníků začíná v 7:30).

V letošním roce se po celé České republice uskuteční celkem 66 kurzů. Pro účastníky jsou zdarma. Jednotlivé termíny a přihlášky na jsou uvedeny na webu www.startdriving.cz

Na polygonu i v ostrém provozu

V části bezpečné jízdy na polygonu si účastníci vyzkoušejí řešení nestandardních situací. Během jízd v provozu, které jsou také součástí programu, je kladen důraz na rozpoznávání rizik, jež mohou během cesty za různých okolností nastat.

„Hlavní myšlenkou, kterou budou lektoři frekventantům kurzů předávat, jsou poznatky, že je lepší se do krizové situace v provozu vůbec nedostat. Kurzy jim také napomohou uvědomit si řidičské limity jich samotných i jejich automobilů,“ vysvětluje Roman Budský z Platformy VIZE 0, která se snaží o větší bezpečnost na silnicích.

Záměr projektu vychází ze současného systému výuky v autoškolách zaměřeného hlavně na předávání znalostí právních norem a zvládání základních dovedností. To však již dávno neodpovídá moderním trendům. Takový přístup totiž dostatečně nezohledňuje nevyzrálost mladých řidičů, schopnost předvídat rizika a volit strategii jízdy tak, aby odpovídala jejich dovednostem. Na tyto oblasti právě cílí obsah programu Start Driving.

Nový systém přípravy

 „Start Driving jinými slovy zhmotňuje nový systém přípravy řidičů. Tedy, aby se mladým začínajícím řidičům dostálo co nejvíce znalostí, dovedností a zkušeností v prvních fázích jejich řidičského života, tak aby jejich jízda nebyla metodou pokusů a omylů, které často končí tragicky. Zájem o kurzy nám dává pozitivní signály o tom, že veřejnost efektivnější přípravné či následné vzdělávání začínajících řidičů vnímá jako potřebnou záležitost,“ dodává Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol ČR.

Ještě doplňuje, že zavedení těchto modelů v zahraničí, například v Rakousku, má prokazatelné výsledky. Z dotazníkových průzkumů asociace navíc vyplývá, že 58 % absolventů by uvítalo oficiální spolujízdy s jejich rodiči.

Součástí projektu je rovněž 12 kurzů určených učitelům autoškol a zkušebním komisařům, kteří pak budou během výcviku v autoškole ovlivňovat desetitisíce nových řidičů.

Projekt Start Driving dostal záštitu od ministra dopravy Martina Kupky. Do projektu se kromě Asociace autoškol ČR a Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů zapojili i další partneři, například Asociace dopravních psychologů ČR, Platforma VIZE 0, Policie ČR nebo BESIP.

 

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: mdcr.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru