Jarní úklid odpadků kolem silnic stojí miliony
Napříč Českou republikou probíhá úklid silnic a jejich okolí. Pracovníci Správy a údržby silnic Pardubického kraje využili příznivé počasí například k úpravě silniční vegetace či opravě dopravního značení.
Nejen Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) se pomalu chystá na letní údržbu. Dle zákona potrvá zimní údržba ještě do konce března.
Vhodné (před)jarní počasí
Silničáři využili příznivých březnových teplot k úklidu silnic a jejich okolí. Březen je totiž zatím, co se týče teplot, nadprůměrným měsícem. Z tohoto důvodu silničáři nemuseli tak často vyjíždět do terénu kvůli ošetření vozovek, a mohli se věnovat dalším pracím na silnici.
„Aktuálně probíhají zejména práce na silniční vegetaci tak, aby se co nejvíce využilo období vegetačního klidu k potřebným zásahům. To ale zdaleka není jediná činnost, kterou silničáři dělají. Prohlubují a čistí příkopy, probíhají práce na svislém dopravním značení, svodidlech i směrových sloupcích. Technika se pomalu připravuje na práci letní údržby, i když poslední chladné noci tento proces trochu zbrzdily,“ informoval Ladislav Valtr, náměstek hejtmana pro dopravu.
Úklid za miliony
Mezi již „tradiční“ jarní práce patří také větší úklid odpadu okolo silnic. Každý rok odstraní v příkopech a v okolí silnic pracovníci SÚS Pk několik tun odpadu. Silničáři nacházejí odpadky všeho druhu, ať už jde o obaly potravin či vysloužilé spotřebiče nebo nebezpečný odpad, jenž musí být náležitě zlikvidován.
„Jenom v loňském roce nás tento úklid stál skoro čtyři miliony korun a zabral 3260 hodin. Podobné to bylo i v minulých letech, jen za poslední tři roky jsme do úklidu odpadků investovali více než 12 milionů korun. Jsou to peníze, které jsme mohli využít jinde,“ sdělil Zdeněk Vašák, ředitel SÚS Pk.
Krádeže a ničení sněžných tyčí
Před začátkem každé zimy instalují silničáři kolem komunikací II. a III. třídy sněžné tyče. Např. chrudimské cestmistrovství jich loni na podzim osadilo celkem 1 415, letos v březnu jich ale sesbíralo pouze 1 081.
„Znamená to, že 343 tyčí lidé odcizili nebo zničili. Tento trend se bohužel stále opakuje. Kromě toho, že to pro nás znamená zvýšené náklady, znamená to také snížení bezpečnosti provozu v zimním období, kdy tyče při silném sněžení pomáhají řidičům s orientací,“ uvedl Zdeněk Vašák.
Příprava na léto
Od začátku března také SÚS Pk chystá vozidla a stroje potřebné pro období letní údržby. Stále jsou však silničáři limitováni případným výjezdem na zimní údržbu, aby byli schopni garantovat zajištění sjízdnosti v časových limitech dle zákona. Technika se nyní přestrojuje na úklid vozovek po zimním období. Do tohoto úklidu spadá např. úklid posypového materiálu.
„Ve chvíli, kdy se rozběhne provoz výroben asfaltových směsí, budou se přestrojovat i další vozila pro opravy výtluků po zimě,“ doplnil Ladislav Valtr.
Publikovala: Lucie Sogelová (zdroj: Pardubický kraj)
