Otevřít menu
Doprava dnes
-

Jihočeský kraj začal stavět propojení středu Českých Budějovic s dálnicí D3

Jihočeský kraj zahájil dnes v Českých Budějovicích za nádražím stavbu dalšího úseku komunikace, který propojí silnice ve směru na Trhové Sviny a Ledenice se vznikající částí dálnice D3. Napojí tak střed města České Budějovice na dálnici. Práce za 88 milionů korun potrvají deset měsíců. Dálniční přivaděč bude dlouhý 722 metrů.

13:44 / 20. května 2022
Jihočeský kraj začal stavět propojení středu Českých Budějovic s dálnicí D3

"Když budou lidé přijíždět od rakouských hranic do Českých Budějovic, tak právě tady, v tomto místě, budou moci sjet na kruhový objezd, který je v blízkosti hřbitova u Mladého, a napojit se na zanádražní komunikaci. Je klíčová proto, abychom dokázali sjet z jižní části dálnice do města České Budějovice," řekl dnes ČTK jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Jde o napojení mezi kruhovým objezdem v Novohradské ulici před nákupním centrem v Nových Hodějovicích. Přivaděč napojí střed města na D3, úsek Úsilné – Hodějovice, což bude součást obchvatu krajského města. Z nákladů pokryje 47 milionů evropská dotace. Investorem je kraj, město České Budějovice přispěje 20,9 milionu Kč. Práce udělá firma M-silnice.

Komunikace se začala stavět v roce 2009, první část propojila Pekárenskou a Rudolfovskou ulici. Náklady na všechny části zatím podle Kuby přesáhly 600 milionů korun. Ještě zbývá poslední úsek, kdy se za budoucí dálnicí napojí komunikace na ledenickou silnici a obchvat Srubce.

Velká část této komunikace je už v provozu, měla by odklánět z centra tranzitní dopravu. Její součástí bude i automobilový tunel pod budějovickým nádražím, jehož stavba by mohla začít v roce 2025. Odhadované náklady jsou 2,5 miliardy korun, tunel by mohl sloužit dopravě od roku 2028. Měl by propojit jeden ze sjezdů z dálnice D3 s centrem města. Město ho chce zprovoznit zároveň s dálničním obchvatem.

Obchvat Českých Budějovic, jenž bude součástí dálnice D3, bude mít dvě části: úsek Hodějovice - Třebonín dlouhý 12,5 kilometru, kde byly původní náklady sedm miliard korun, a 7,2 kilometru dlouhý úsek Úsilné - Staré Hodějovice za 5,28 miliardy. Jižní část obchvatu bude podle silničářů hotová na konci roku 2023, severní asi o rok později. Stavba nabrala zpoždění, protože silničáři museli změnit kvůli spodní vodě technologii při stavbě tunelu Pohůrka.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) teď v jižních Čechách staví souvislý třicetikilometrový úsek D3. Ke Kaplici by měla být hotová v roce 2024, řekl dnes generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Na konci roku 2025 by měla být jihočeská část dálnice D3 hotová.

Kraj letos plánoval, že do oprav silnic vloží asi 1,5 miliardy korun, do oprav mostů kolem 400 milionů. Část prací pokryjí dotace z Evropské unie.

Publikoval: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru