Otevřít menu
Doprava dnes
-

Jihomoravský kraj pořídí za 235 milionů digitální mapu, usnadní přípravu staveb

Jihomoravský kraj vytvoří digitální technickou mapu, jejímž cílem je zrychlit přípravu staveb a stavebních řízení. Projekt přijde na 235 milionů korun, 200 milionů pokryje dotace, uvedl dnes v tiskové zprávě radní kraje Jiří Hlavenka (Piráti).

19:02 / 25. dubna 2022
Jihomoravský kraj pořídí za 235 milionů digitální mapu, usnadní přípravu staveb

Mapa zdokumentuje téměř 4000 kilometrů silnic nižších tříd, ale také budovy, stromy nebo inženýrské sítě. Na silnicích se proto objeví dočasné kontrolní body důležité pro sběr dat, za jejich poškození hrozí přestupkové řízení.

Digitální technickou mapou se rozumí databázový soubor. "Na podkladě mapy výškopisu a polohopisu zobrazuje stavební i přírodní objekty reálného světa jako například budovy, silnice, sloupy, stromy a inženýrské sítě, které se v daném území nacházejí," uvedla mluvčí kraje Alena Knotková.

Zahrnuté jsou i silnice. "Součástí tohoto projektu je pořízení údajů podél silnic II. a III. tříd metodou mobilního mapování. V Jihomoravském kraji bude zdokumentováno téměř 4000 kilometrů," uvedl Hlavenka. Pro použití technologie vzniknou dočasné kontrolní body. "Technologie umístěná na střeše projíždějícího automobilu tyto body zaznamená a následně umožní zpracovateli přesnou identifikaci. Aby došlo k minimálnímu omezení provozu, mohou být v jízdních pruzích silnic vytvořeny kontrolní body nástřikem dvou čtverců. Poškození či znehodnocení těchto značek naruší práci specializované firmy a může být předmětem přestupkového řízení," upozornila Knotková.

Publikoval: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru