Otevřít menu
Doprava dnes
-

O víkendu končí letní čas! Změna ovlivní čtyři noční dálkové vlaky Českých drah

V noci ze soboty 30. na neděli 31. října končí letní čas a hodinové ručičky se ve 3:00 hod. posunou o hodinu zpět. Vliv to bude mít i na čtyři noční dálkové vlaky Českých drah, které budou v tu dobu na cestě.

7:44 / 28. října 2021
O víkendu končí letní čas! Změna ovlivní čtyři noční dálkové vlaky Českých drahi

Foto: pixabay.com

Zmiňované čtyři noční dálkové vlaky uprostřed noci vyčkají na odjezd podle středoevropského času (SEČ). Pokud by tyto spoje nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve. Regionálních vlaků se hodinové čekání týkat nebude, protože v době přechodu na nový čas žádné nejedou. Ranní vlaky pak vyjedou již podle SEČ.

Na území České republiky se změna času dotkne celkem čtyř nočních dálkových vlaků Českých drah a jejich partnerů. Ty budou uprostřed noci ve vhodných stanicích hodinu stát a odjedou z nich už podle nového, středoevropského (tzv. „zimního“) času:

  • EN 442 Slovakia Humenné – Praha vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 03:28 hod. SEČ,
  • EN 97443 / 443 Slovakia Praha – Humenné vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 03:00 hod. SEČ,
  • nightjet 456 Vídeň – Berlín vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 02:15 SEČ,
  • nightjet 457 Berlín – Vídeň vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 02:20 SEČ.

České dráhy zároveň zajistí ve stanicích Bohumín a Břeclav vzájemný přechod lůžkových vozů mezi všemi nočními vlaky a jako obvykle zajistí všechna plánovaná přímá spojení (tj. Praha – Bohumín – Krakov – Varšava, Vídeň / Budapešť – Břeclav – Bohumín – Krakov – Varšava a Praha – Břeclav – Budapešť, resp. naopak).

S posunem času o hodinu zpět by měli počítat také cestující, kteří využijí přímé noční spojení z Prahy přes Linec do Curychu a zpět. Tyto spoje budou na odjezd podle SEČ čekat na území Rakouska ve stanici Salzburg Hbf. Odtud budou odjíždět v 02:30 SEČ směrem do Curychu (přímý spoj na vlacích EC 337 / EN 462 / EN 466) a v 04:47 SEČ směrem do Prahy (přímý spoj EN 467 / EN 463 / EC 330).

Cestující, kteří využijí k cestě z Prahy do Brna půlnoční vlak IC 571 Jiří Boudas vozy k sezení, přijedou na brněnské hlavní nádraží v 02:52 hod. letního času. Tento vlak tak na své trase nebude na přechod času nikde čekat.

Na regionální vlaky změna času vliv mít nebude, protože v době posunu o hodinu zpět České dráhy žádné takové spoje vypravovat nebudou. Nepojedou ani spoje tzv. víkendového nočního rozjezdu s odjezdem ve 2:30 hod. z pražského hlavního nádraží do Středočeského kraje (resp. s příjezdem do Prahy hl.n. z opačného směru těsně před 2:30 hod.). Všechny tyto vlaky jsou do odvolání zrušené v souvislosti s epidemickou situací.

Aktuální polohu vlaků si můžou cestující ověřit v mobilní aplikaci Můj vlak, na internetových stránkách www.cd.cz/vlak nebo na lince Kontaktního centra ČD 221 111 122.

 

Autor: Bc. Jakub Cimburek (zdroj TZ Českých drah)

O víkendu končí letní čas! Změna ovlivní čtyři noční dálkové vlaky Českých drah Foto: vlakemjednoduse.cz.
zpět na články

inzerce

nahoru