Otevřít menu
Doprava dnes
-

Letecké nehody v Česku častějším jevem! Loni vzrostly o více než desetinu

Počet nehod v českém vzdušném prostoru loni vzrostl o více než desetinu. Celkem došlo k  81 nehodám, deset lidí při nich přišlo o život. Vzrostl i počet oznámených incidentů. Těch bylo 976,  o 17 procent více. Množství nehod i incidentů je však nižší než před pandemií koronaviru.

7:38 / 15. srpna 2022
Letecké nehody v Česku častějším jevem! Loni vzrostly o více než desetinui

Foto: Ilustrační fotka nehody letadla (zdroj: zaletsi.cz).

Výše uvedené informace vyplývají z výroční zprávy Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN). Pandemie koronaviru v posledních dvou letech zásadně omezila letový provoz nad Českem. Řízení letového provozu loni odbavilo 361.522 letů, což je asi o 18.000 méně než v roce 2020. Proti období před krizí jde o pokles o zhruba 57 procent, zároveň je to nejméně za posledních 20 let.

Všechny loňské nehody na území ČR se týkaly malých letounů do 5 700 kilogramů, zpravidla používaných pro rekreační a sportovní létání a v parašutistickém provozu. Šlo zejména o malé či ultralehké letouny, kluzáky, vrtulníky či balony. Nehody si vyžádaly celkem deset obětí, což je o čtyři více než v roce 2020.

Úkolem Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod je zejména zjišťování příčin leteckých nehod a incidentů a vyhodnocování jejich důsledků.

 

Publikoval: Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru