Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ministr dopravy Martin Kupka zahájil festival Czech Space Week! Co o českých kosmických aktivitách řekl?

K zahájení festivalu Czech Space Week proběhla tisková konference, která se týkala českých kosmických aktivit. Před novináři vystoupil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zmínil, že se ČR v kosmu daří, a proto Česko navýší příspěvek kosmických programů na 1,6 miliardy korun ročně! Kdo další na tiskové konferenci vystoupil?

10:53 / 29. listopadu 2022
Ministr dopravy Martin Kupka zahájil festival Czech Space Week! Co o českých kosmických aktivitách řekl?i

Foto: Ministr dopravy Martin Kupka na Czech Space Week 2022. Zdroj fotky: Facebook Český kosmický portál.

Česká republika si je vědoma strategického významu kosmických aktivit pro naši ekonomiku

Česká republika se chystá zvýšit svůj příspěvek na investice do kosmických evropských programů vesmírné agentury ESA na 62 milionů eur, což je asi 1,6 miliardy Kč. Tento příspěvek se zvýší o 60 milionů Kč. Investice by měly posílit postavení českých firem v kosmu, čímž se podpoří vesmírné aktivity v naší zemi. "Česká republika si je vědoma strategického významu kosmických aktivit pro naši ekonomiku, technologický pokrok i bezpečnost Evropy. Proto je naše aktivní role v ESA tak důležitá. Zároveň představuje velkou příležitost pro naše firmy, které mohou pracovat na špičkových technologických projektech, které svojí komplexností, náročností a celkovými náklady přesahují možnosti samotné České republiky," pronesl Martin Kupka.

Navýšení investic na programy ESA by měly posílit kosmické aktivity ČR, protože investované peníze ESA následně rozděluje podle podílů příspěvků jednotlivých států. A proto by peníze mohly putovat i k českým firmám. "Kdybychom to nedokázali navyšovat, omezovala by se možnost českých firem se do projektů zapojit," řekl ministr dopravy a dodal, že Česko dosáhlo na maximum svých možností: "Z hlediska toho, co si v tomto náročném roce můžeme dovolit, je současná částka jasný signál, že to bereme vážně.“

Přínos vložené koruny do kosmických aktivit generuje 7 až 8 korun

Investice do kosmu mají podle ČR význam. „Relativně konzervativním odhadem lze říci, že přínosy z jedné koruny vložené do kosmických aktivit v ČR činí sedm až osm korun. To v konečném důsledku znamená i miliardy navíc do státního rozpočtu," doplnil Martin Kupka. Připomněl také, že v Česku se do kosmických programů pravidelně zapojuje více než 50 firem, přičemž jejich počet i míra angažovanosti postupně roste. Češi se nedávno podíleli například na sestavení nosných raket k družicím, na telekomunikačních systémech a dalších projektech.

Agentura ESA vznikla v roce 1975 a Česká republika je v ní členskou zemí od roku 2008. Koordinace s agenturou je úkolem ministerstva dopravy. Minulý týden ESA oznámila, že její rozpočet na příští tři roky bude 16,9 miliardy eur (asi 412 miliard korun), což je navýšení o 17 %.

Stejná výzva nás čeká ve vesmírném průmyslu

Na akci dále vystoupil záložní astronaut Evropské kosmické agentury Aleš Svoboda, výkonný ředitel EUSPA Rodrigo da Costa, Kirsten MacDonnel z ESA, Timo Pesonen z Evropské komise a Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj za Czech Invest. Jako poslední host hovořil Petr Kapoun. „Mám radost, jak se Czech Space Week každým rokem rozšiřuje. Nenapadlo by nás nikdy, že se z toho stane tradice. Dokonce přijeli zájemci až z 35 zemí,“ pronesla Tereza Kubicová. „Vesmír je důležitý, a proto se snažíme rozvíjet střední a malé firmy, které se zajímá o toto odvětví. Vesmír nikdy nespí, a proto je to dobrý prostor pro náš průmysl,“ zmínil Rodrigo da Costa, na něhož navázal Timo Pesonen: „Co dělá Česko speciální zemí ve vesmíru? Samozřejmě je to lokace EUSPA, byl to dobrý krok dát EUSPA do Prahy. A navíc má ČR aktivní vesmírný ekosystém, tím myslím firmy a startupy. Tady všude jsou slibné kosmické agentury.“ „Je důležité zajistit benefity, které vesmír dává životu na zimy,“ řekla Kirsten MacDonnel z ESA a Petr Kapoun, CEO TRL Space zakončil: „My jako firma i jako ČR chceme, aby se Česká republika nenazývala montovnou. Ale aby byla zemí, kde se montují hotové a kompletní mise přidanou hodnotou. To už se podařilo v leteckém průmyslu, protože jsme jedna z mála zemí, která dokáže sestavit kompletní letoun. A stejná výzva nás čeká ve vesmírném průmyslu.“

Autor: Richard Mrkvička (Zdroj: Czech Space Week a ČTK)

Ministr dopravy Martin Kupka zahájil festival Czech Space Week! Co o českých kosmických aktivitách řekl? Foto: Petr Kapoun CEO TRL Space na tiskové konferenci Czech Space Week 2022. Zdroj: Facebook Český kosmický portál..
zpět na články

inzerce

nahoru