Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ministr Kupka jednal v Lucemburku o vesmírných programech, představil priority českého předsednictví

Další rozvoj programu Copernicus, konkurenceschopnost kosmických aktivit Evropské unie nebo nadcházející české předsednictví v Radě EU. To byla některá témata dnešního jednání Rady EU pro konkurenceschopnost ve složení ministrů odpovídajících za kosmické aktivity, které se konalo v Lucemburku. 

19:54 / 12. června 2022
Ministr Kupka jednal v Lucemburku o vesmírných programech, představil priority českého předsednictvíi

Foto: mdcr.cz

Za Českou republiku se jednání zúčastnil ministr dopravy Martin Kupka.

Současná válka na Ukrajině nám ukazuje význam vlastní zabezpečené komunikace s celosvětovým dosahem a schopnost získávat vlastní družicová data. Jsem rád, že české předsednictví v Radě EU přispěje ke společným evropským cílům a tím i k posílení konkurenceschopnosti, nezávislosti a bezpečnosti Evropy,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.  

Ministři 27 zemí EU se na jednání dohodli na dalším směřování  družicového programu Copernicus. Česká republika podporuje jeho další rozvoj, hlavně v oblasti pozorovacích kapacit. Pro ČR je zásadní zachování pokračování stávajících pozorování, zvýšení prostorového rozlišení družicových snímků i rozšíření do nových oblastí pozorování, které umožní rozvoj zcela nových aplikací, například pro takzvaná chytrá města, lesnictví, sledování stavu infrastruktury a podobně. Systém by také měl reagovat na aktuální vývoj, potřeby uživatelů i bezpečnostní situaci.

Smyslem programu Copernicus je poskytování včasných a spolehlivých dat pro monitoring životního prostředí, rozvoj území, sledování atmosféry, bezpečnost, infrastrukturu, nakládání s přírodními zdroji a podobně. Jeho páteř tvoří pozorovací družice Sentinel. Data a základní služby jsou k dispozici bezplatně pro užití ve vládní, soukromé i výzkumné sféře.

Ministři také schválili společný přístup EU k řízení kosmického provozu. Dlouhodobou udržitelnost a s tímto spojenou organizaci provozu na oběžných drahách a stanovení pravidel na globální úrovni vnímá ČR jako velmi důležité, protože je podmínkou pro samotné vypouštění a bezpečný provoz družicových systémů. Společný přístup Evropy v této věci pak zajistí silnější vyjednávací pozici a předejde závislosti na normách vytvořených jinde.

Řešila se i odolnost a konkurenceschopnosti kosmického programu EU. Česká republika vnímá, že posílení odolnosti unijních kosmických infrastruktur vede i k posílení bezpečnosti EU jako celku. ČR souhlasí, že Unie potřebuje nezávislý přístup do vesmíru a že kritické technologie je třeba vyrábět uvnitř EU. V této souvislosti také zdůrazňuje potřebu maximálního využití evropských kapacit a posílení spolupráce i na institucionální úrovni. Jde zejména o družicovou navigaci, pozorování Země a družicovou komunikaci. 

Na závěr ministr Martin Kupka představil za Českou republiku priority v kosmických aktivitách pro nadcházející předsednictví v Radě EU. Mezi ně bude patřit pokračování v projednávání návrhu nařízení k Bezpečné konektivitě. Cílem má být výstavba kosmické infrastruktury mnoha set družic, které budou poskytovat bezpečné, spolehlivé a dostupné autonomní spojení pro uživatele z EU. Systém má poskytovat služby jak pro vládní účely, tak širokopásmové datové připojení k internetu, které budou moci komerčně nabízet evropští telekomunikační operátoři koncovým zákazníkům. 

K dalším prioritám patří využívání dat z unijních družicových systémů nebo posilování evropské spolupráce v kosmických aktivitách. Česká republika během svého předsednictví uspořádá také několik akcí v České republice, mezi nimi například European Space Week nebo European Space Start-Up Conference.

Publikoval: Petr Dejnožka (zdroj: mdcr.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru