Otevřít menu
Doprava dnes
-

Minulý rok dopravce Arriva autobusy zvýšil zisk po zdanění na 34,8 milionů korun

Dopravce Arriva autobusy, dříve Arriva Východní Čechy, loni dosáhl na zisk po zdanění ve výši 34,8 milionů Kč. Ten je o 27,1 milionů Kč vyšší než v předešlém roce. Ve výroční zprávě firma uvedla, že se ji podařilo zvýšit tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb. Negativní dopad na hospodaření měla stále epidemie Covid-19 a přijatá opatření.

15:00 / 21. června 2022
Minulý rok dopravce Arriva autobusy zvýšil zisk po zdanění na 34,8 milionů koruni

Foto: Dopravní firma Arriva. Zdroj: Arriva.

Epidemie měla vliv na pravidelnou autobusovou dopravu.

Na zisku se podílely příspěvky na úhradu ztráty ze zajištění obslužnosti ve veřejné linkové dopravě ve výši 513 milion korun, které poskytly krajské, městské a obecní úřady a ministerstvo dopravy. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb se meziročně zvýšily o devět milion na 131 milionů korun. Negativní vliv měla na výsledky epidemie onemocnění Covid-19 a přijatá protiepidemická opatření.

"Epidemie měla vliv na pravidelnou autobusovou dopravu. Vzhledem k přijatým vládním opatřením došlo k poklesu cestujících, zejména dětí, studentů a osob na home-office. Objednatelé dopravy na to reagovali omezováním jízdních řádů," uvedl předseda správní rady Jindřich Poláček. Firma také musela téměř zastavit zájezdovou dopravu.

Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb se meziročně zvýšily o devět milionů na 131 milionů korun

Komplikace působil rovněž dlouhodobý nedostatek řidičů, i kvůli jejich velké nemocnosti. Společnost roto někdy musela dopravu zajišťovat pomocí subdodavatelů a najímala i agenturní zaměstnance. Šoféry sháněla i v zahraničí, zejména na Ukrajině a v Srbsku. Ve firmě vloni pracovalo 396 zaměstnanců, rok předtím jich bylo 524. Průměrná měsíční mzda dosáhla 37.376 korun. Od ledna 2022 se společnost spojila s firmou Arriva Morava.

Kvůli ukončení kontraktu v Královéhradeckém kraji a vyhlášeným soutěžím na regionální dopravu v Pardubickém kraji a v kraji Vysočina se vozový park neobnovoval v takém rozsahu, jako v předchozích letech. Z důvodu ukončení provozu MHD v Kolíně a příměstské dopravy v v Královéhradeckém kraji bylo v roce 2021 vyřazen 117 autobusů, přičemž nakoupila devět starších vozů.

Arriva autobusy vloni provozovala pravidelnou autobusovou dopravu ve velké části Pardubického kraje. V soutěži na desetileté zajištění přepravy uspěla pouze v jedné z osmi oblastí, na Chrudimsku. kde její autobusy jezdí od letošního 12. června. V kraji Vysočina nezískala smlouvu v žádné oblasti, zatím se čeká na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ve Středočeském kraji má firma uzavřenou smlouvu do roku 2024.

V České republice provozuje skupina Arriva 2 000 autobusů

V České republice provozuje skupina Arriva 2 000 autobusů, 38 trolejbusů, 83 vlaků a zaměstnává více než 3 500 zaměstnanců. Celkový roční obrat skupiny převyšuje 7,2 miliard korun. Hlavní činností společnosti je linková autobusová doprava, vypravující přes 15 000 spojů denně a ročně přepraví více než 115 milionů cestujících. Na trhu pravidelné osobní autobusové dopravy v České republice tak skupina zaujímá vedoucí postavení. V roce 2013 vstoupila i na trh železniční osobní dopravy. Od prosince 2019 provozuje dceřiná společnost Arriva vlaky rychlíkové linky s označením R21, R22, R24 a R26, i osobní vlaky ve Zlínském a Libereckém kraji. Od poloviny prosince 2020 vypravuje i vlaky na lince R14 z Hradce Králové přes Liberec do Ústí nad Labem. Centrálou skupiny je společnost ARRIVA TRANSPORT ČESKÁ REPUBLIKA a.s., která sdružuje dalších 8 dceřiných společností. Jediným akcionářem firmy je společnost Arriva Transport Česká republika. Ta je součástí nadnárodní skupiny ovládané společností Deutsche Bahn Aktiengesellschaft.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru