Otevřít menu
Doprava dnes
-

Muzeum válečných letců ve Větrném Jeníkově rozšíří svoje expozice

Muzeum ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku věnované československým letcům, kteří za druhé světové války působili v zahraničí, rozšíří své expozice. Zpřístupní je 11. června.

12:20 / 16. května 2022
Muzeum válečných letců ve Větrném Jeníkově rozšíří svoje expozicei

Foto: ČT24

Vystaví čtyřmetrový rádiem řízený model, který před lety využili filmaři pro natáčení snímku Tmavomodrý svět. Chce se také vedle letců v britském Královském letectvu (RAF) věnovat československé stopě v letecké bitvě o Francii.

"Bitva o Anglii je víc vidět, je známější, vyhrálo se. Ale ve Francii měli Čechoslováci větší procento sestřelů, protože tam ještě nebyly jiné národy - Kanaďané, Australané, Američané. Byli tam skutečně jen Francouzi, Poláci a my, takže ten příspěvek Čechoslováků v bitvě o Francii byl výrazně větší než v bitvě o Anglii. Ale nemá takovou známost, protože to nedopadlo dobře, prohrálo se," řekl Sadecký.

Bitva o Francii byla od 10. května do 22. června 1940 jedním z velkých střetů druhé světové války, ve které zvítězilo nacistické Německo.

Muzeum shromažďuje informace k pilotům, kteří se bitvy účastnili, včetně uniforem, odznaků, map a fotografií. "Mám takovou neskromnou myšlenku k battle of France (bitvě o Francii), že do budoucna bychom měli mít snad největší sbírku ve střední Evropě," řekl Sadecký.

Expozici rozšíří i originál oděvu britské zdravotní sestry ze 40. let 20. století. Má sloužit k dokreslení scény péče o popálené válečné piloty. "Aby lidé viděli skutečné hrůzy války, že to nebyla jen letecká nádhera. Popálených letců bylo hodně. Spitfire měl takovou nevýhodu, nádrž byla před kabinou, a když mu to rozstříleli, benzin tekl do kabiny, a to byl potom autogen. I když z toho vyskočil za pár vteřin, popáleniny byly velké," řekl Sadecký.

Cennou je podle něho v muzeu také sbírka radiostanic ze stíhaček, bombardérů i dopravních letadel.

Muzeum sídlí v zámku ve Větrném Jeníkově. Přestěhoval se do něj ze zámku v Polici na Třebíčsku. Zatím vystavuje ve čtyřech místnostech. Podle Sadeckého je to provizorium, čeká se na dokončení opravy zámku, po které bude mít muzeum k dispozici celé jedno křídlo zámku se 14 sály. "Mělo by to být největší muzeum na toto téma v republice, věcí na to máme dost," řekl Sadecký.

Letošní sezona bude pro muzeum třetí, kdy je přístupné ve Větrném Jeníkově. V Polici bylo zvyklé na návštěvnost přes 3000 lidí, ve Větrném Jeníkově jeho chod zatím limitovala především opatření proti covidu-19. Loni ho navštívilo asi 500 lidí. "Teď, doufáme, se znovu k těm 3000 návštěvníků dostaneme," řekl Sadecký.

Publikoval: Bc. Filip Červinka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru