Otevřít menu
Doprava dnes
-

Mýty o elektromobilech pomáhají překonávat carsharingové platformy

Elektroauta si srdce Čechů získávají postupně, ale jistě. V České republice se loni prodalo 2646 nových aut na výlučně elektrický pohon. Jedná se o 1,28 % podíl. Velký zájem lze ale zaznamenat v oblasti půjčování elektromobilů. Podle dat platformy HoppyGo vzrostl meziročně o 413 %. Kdo a z jakého důvodu si tato auta nejčastěji půjčuje?

6:00 / 4. června 2022
Mýty o elektromobilech pomáhají překonávat carsharingové platformyi

Foto: Auto na zapůjčení. Zdroj fotky: HoppyGo

Průměrný věk majitele elektroauta, který je zároveň ochoten poskytnout své auto k zápůjčce, je 31 let a je z většího (minimálně krajského) města. Většinou jsou to tzv. "early adopters",  česky "průkopníci", tedy lidé, kteří rádi zkoušejí nové věci a rychle si osvojují nejnovější technologie. Jejich motivace vlastnit elektromobil a ještě jej poslat dál se různí.

Existují dvě skupiny lidí, kteří elektroauta umisťují na platformy pro sdílení aut. Jedné jde primárně o to optimalizovat náklady spojené s vlastnictvím či provozem vozu a zároveň se nemusí tolik bát o to, jak se využívá (ohřev motoru, apod.). Jejich motivace je tedy finančního charakteru. Průměrný měsíční výdělek se může přehoupnout přes 30 000 Kč za měsíc. Druhou skupinu pak tvoří lidé, pro které je elektromobilita jistá budoucnost a chtějí ji přiblížit širší veřejnosti. Dá se říct, že jsou to takoví obhájci zelené mobility,” říká Robin Švaříček, CEO carsharingové služby HoppyGo spadající do portfolia mobilitních služeb ŠKODA AUTO DigiLab.

"U elektromobilů také odpadají některé starosti, které běžně mají majitelé spalovacích vozidel. Je to například potřeba dochlazování vozu po delší cestě, operativa s měněním oleje a podobně. Majitelé elektroaut proto nemívají tak velký strach o to, jak moc budou lidé, kteří si jejich auta půjčují, šetrní. Většina aut na platformě je navíc nová a stále v záruce,” doplňuje Švaříček.

Lidé, kteří si elektromobily půjčují, jsou demograficky velice podobní majitelům. Jejich průměrný věk je 26 - 35 let a žijí ve větších městech. Nejvíce je zajímá reálná zkušenost s elektromobilem. Většina z nich plánuje nákup prvního elektromobilu a rádi by si jej proto vyzkoušeli předem. “Ze všech rezervací elektroaut na platformě HoppyGo jich bylo loni prokazatelně 20 % za účelem vyzkoušení před koupí vozu,” říká Švaříček.

Nejčastější obavy Čechů se pak týkají délky dojezdu elektromobilu, způsobu a délky nabíjení, či bezpečnosti. Tyto obavy půjčující sami zmiňují při rezervacích. Někteří z nich zase elektromobil vlastní a chtějí si vyzkoušet jiný model.

Na platformě HoppyGo majitelé v tuto chvíli v Česku nabízejí celkem 34 elektromobilů. Uživatelé mohou vybírat ze 4 druhů ŠKODA ENYAQ iV (ENYAQ iV 60, ENYAQ iV 80, ENYAQ iV 80 Sportline a ENYAQ iV 80X) nebo si vybrat z kompletní nabídky automobilky Tesla a to z nejrůznějších variant modelů S, 3, X, Y, Renault Zoe či Ford Mustang Mach-E.

Publikoval: Petr Dejnožka (Zdroj: HoppyGo)

 

 

 

Mýty o elektromobilech pomáhají překonávat carsharingové platformy Foto: Aplikace HoppyGo. Zdroj fotky: HoppyGo. Mýty o elektromobilech pomáhají překonávat carsharingové platformy Foto: CEO Robin Svaříček. Zdroj fotky: HoppyGo.
zpět na články

inzerce

nahoru