Otevřít menu
Doprava dnes
-

Na Baťově kanálu bylo otevřeno nové informační centrum

V přístavu Veselí nad Moravou bylo otevřeno nové informační centrum Baťova kanálu. Budova bude sloužit také jako sídlo společnosti Baťův kanál. ŘVC ČR brzy otevře také rozšířené přístaviště ve Strážnici a zahájí stavbu prodloužení vodní cesty do Hodonína.

13:09 / 5. května 2023
Na Baťově kanálu bylo otevřeno nové informační centrumi

Foto: Nová budova informačního centra ve Veselí nad Moravou. Zdroj: MD ČR

V právě dokončené provozní budově veřejného přístavu Veselí nad Moravou bylo otevřeno nové informační centrum. Objekt vybudovalo Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR).

Slavnostní otevření informačního centra provedl ministr dopravy Martin Kupka mimo jiné spolu s hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem a hejtmanem Zlínského kraje Radimem Holišem.

 „Baťův kanál je fenomén! Každý rok 1. května se tu otevírá plavební sezona. Postupně přibývá lidí, kteří se na Baťův kanál vydávají na netradiční dovolenou,“ uvedl na svém facebookovém profilu ministr dopravy Martin Kupka a dodal: „Rekreační plavba je příkladem turistického produktu, který se neobejde bez aktivní spolupráce státu, poskytujícího veřejnou dopravní infrastrukturu, a krajských a obecních samospráv, zajišťujících pro návštěvníky potřebné služby a zázemí pro podnikatele. Baťův kanál je příkladem, jak tato synergie funguje. Velice mě těší, že dnes ve veřejném přístavu otevíráme právě informační centrum o turistických produktech a kde bude působit krajská organizace.“

V roce 2021 prošel veřejný přístav Veselí nad Moravou kompletní modernizací. Součástí zázemí přístavu jsou i nové skladovací prostory pro půjčovny plavidel a údržbu přístavu.

„Věřím, že letošní plavební sezóna naváže na předchozí úspěšné roky, kdy do přístavu ročně zavítalo kolem 600 lodí a v čerpací stanici se bezpečně natankovalo 12 tis. litrů nafty a benzínu. Společně s přístavem Petrov se tak zatím jedná o hlavní centra plavby. V nejbližších letech se tato infrastruktura rozšíří i do Zlínského kraje, kde vznikne nový velký přístav ve Starém Městě a následně potom v Kroměříži a v Napajedlech-Pahrbku,“ popsal Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest ČR.

Provozní budovu ve Veselí nad Moravou postavila firma Moravská stavební unie - MSU s.r.o. za 9,4 milionu Kč. Stavba byla financována Státním fondem dopravní infrastruktury. 

Další plány ŘVC ČR na Baťově kanále

Jedno z hlavních letošních lákadel pro turisty je rozšíření přístaviště ve Strážnici. „Veřejnosti jej otevřeme při zahájení Mezinárodního folklorního festivalu v pátek 23. června 2023. Pokud pak poplujete například z Veselí nad Moravou do Strážnice, již se nebudete muset obávat, zda bude pro vaši loď místo. Zároveň loď vyvážete a vystoupíte přímo ke vstupu do areálu skanzenu. Do konce května také podepíšeme smlouvu se zhotovitelem na výstavbu nové plavební komory v Rohatci. V roce 2026 by tak první lodě měly doplout z Baťova kanálu až do Hodonína. Na opačném konci vodní cesty nyní ještě probíhá posouzení vlivů na životní prostředí EIA pro prodloužení do Kroměříže, jehož výsledek očekáváme v polovině roku,“ doplnil Lubomír Fojtů.

ŘVC ČR podepsalo smlouvu na zpracování projektové dokumentace na stavbu Plavební okruh Veselí n. M. – Vnorovy. Do projektu bude zahrnuto i lodní zdvihadlo propojující Baťův kanál a řeku Moravu a rozšíření přístavu Veselí nad Moravou. Rozšíření přístavu by mohlo být zahájeno koncem příštího roku, výstavba lodního zdvihadla pak v průběhu roku 2025.

Publikovala: Lucie Sogelová (zdroj: MD ČR)

Na Baťově kanálu bylo otevřeno nové informační centrum Foto: U příležitosti zahájení plavební sezony bylo na Baťově kanálu otevřeno nové informační centrum. Zdroj: Facebookový profil Martina Kupky. Na Baťově kanálu bylo otevřeno nové informační centrum Foto: Slavnostní otevření objektu. Zdroj: MD ČR.
zpět na články

inzerce

nahoru