Otevřít menu
Doprava dnes
-

Na Havlíčkobrodsku minulý týden znovu nejely některé autobusy firmy Arriva

Na Havlíčkobrodsku nejely ve druhé polovině minulého týdne některé autobusy společnosti Arriva. Minulou středu vypadlo 19 spojů a další dva dny šest spojů. Výpadky v autobusové dopravě byly v tomto regionu podle Facebooku kraje i v únoru a koncem ledna. Podle dopravce je způsobila vyšší nemocnost řidičů v koronavirové epidemii.

17:49 / 6. dubna 2022
 Na Havlíčkobrodsku minulý týden znovu nejely některé autobusy firmy Arrivai

Foto: Roman Bezemek

V minulém týdnu několik řidičů opět onemocnělo Covidem, sdělil Jan Holub, mluvčí společnosti Arriva Transport Česká republika. Kraj Vysočina bude dopravce pokutovat.

"Dlouhodobost výpadku zajištění plnohodnotné objednané služby je pro Kraj Vysočina velkou komplikací. Jde o opakované porušení smlouvy, proto jsou v tomto případě uplatňovány sankce," sdělil Martin Hyský (ČSSD), předseda výboru pro rozvojové projekty zastupitelstva Kraje Vysočina.

Za spoj, který nevyjel, nedostane firma zaplaceno. Sankce se podle údajů krajského úřadu vypočítávají vždy za čtvrtletí, platí se 20 korun za každý kilometr, který dopravce neodjel.

"Oprávněné sankce za případné prohřešky proti smlouvě respektujeme a uhradíme je," uvedl Holub. Nemocnost řidičů se podle něj v polovině února snížila a autobusové spoje byly vypravované podle jízdních řádů. "V minulém týdnu však několik řidičů opět covidem onemocnělo a od středy do pátku jsme nemohli zajistit šest spojů za den, ve středu bohužel 19," uvedl mluvčí. Teď podle něj jezdí zase všechny spoje.

"Na Vysočině nás vysoká nemocnost zaměstnanců trápí dlouhodobě, pohybuje se i u 15 procent," uvedl mluvčí společnosti Arriva. Při nárazovém navýšení počtu nemocných je podle něj těžké najít náhrady. "Na trhu práce chybí přes deset tisíc profesionálních řidičů. Přesto se snažíme řady řidičů doplňovat různými náborovými kampaněmi i výchovou nových profesionálních šoférů v autoškole," uvedl Holub.

Kraj na Facebooku informoval o výpadcích v autobusové dopravě od konce ledna. Podle těchto údajů na Havlíčkobrodsku v tomto období nevyjelo v součtu okolo 180 spojů. Nejvíc jich chybělo od konce ledna do 8. února. Například 3. února nevyjely dvě desítky autobusů. Autobusových linek je podle dřívějších údajů kraje na Vysočině okolo 4500.

Publikoval: Bc. Geba Karel (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru