Otevřít menu
Doprava dnes
-

Na Svitavsku dojde k omezení tranzitní dopravy

Pardubický kraj připravuje omezení provozu pro nákladní vozidla v několika obcích. Řidiči tranzitní dopravy tak přijdou o oblíbenou zkratku na trase Svitavy – Litomyšl. V budoucnu by měla nákladní vozidla jezdit pouze po silnici I/35.

13:28 / 29. března 2023
Na Svitavsku dojde k omezení tranzitní dopravyi

Foto: Ostrůvek v obci Kukle. Zdroj: Pardubický kraj

Obyvatelé obcí Mikuleč, Kukle a Javorník na Pardubicku jistě s nadšením přivítají změnu, která se bude týkat tranzitní dopravy. Pardubický kraj plánuje po vybudování obchvatu Svitav omezit provoz nákladních vozidel s celkovou hmotností přesahující 12 tun právě v těchto obcích. Po novém obchvatu Svitav (jedná se o přeložku silnice I/43 mezi Hradcem nad Svitavou a Lačnovem) by se měli řidiči projet patrně v závěru letošního roku.

„Se zástupci obcí a městem Svitavy jsme dlouhodobě v kontaktu a v minulosti jsme podepsali memorandum o zajištění bezpečnosti na tomto úseku silnice s jasným zadáním - omezit tranzitní nákladní dopravu po vybudování obchvatu Svitav. Vizí bylo vytvořit společnou dokumentaci a požádat o dotaci, bohužel poskytovatel dotace přijímá žádosti od jednotlivých obcí samostatně. První vlaštovkou byla vjezdová brána v obci Kukle a nastala ideální příležitost s dostavbou obchvatu Svitav vykázat nákladní auta ze silnice II/366 a nechat je jezdit pouze po páteřní komunikaci první třídy. Obyvatelé a místní podnikatelé budou moci v klidu využívat silnici II/366, tranzit pojede po I/35 a I/43 a všichni budou spokojeni. V současné době řešíme s dopravním inspektorátem a Správou a údržbou silnic Pardubického kraje přesné umístění i typ značek, čeká nás také nezbytné úřední kolečko, ale v polovině příštího roku bychom to dle odhadů mohli mít vyřízené a začít s osazováním dopravního značení,“ informoval Michal Kortyš, náměstek pardubického hejtmana pro dopravu.

O zákazu tranzitní dopravy v Mikulči, Kukli a Javorníku ale ještě rozhodne policie. Do jejích kompetencí totiž patří umísťování dopravních značek.

Na nákladní dopravu si v Pardubickém kraji stěžují i zástupci jiných obcí. Kraj eviduje stížnosti hlavně od dalších obcí ležících u I/35. „Měl jsem schůzku se starosty Strakova a Janova, kde při dopravní objížďce kvůli nehodě došlo k poškození nově opravené silnice mezi obcemi. Všichni chápou, že v takových případech je nutné někudy dopravu vést, ale starostové se podle mého názoru správně vymezili vůči tomu, aby po úzkých komunikacích nižších tříd jezdila obousměrně nákladní doprava. Proto i toto téma budeme s policí řešit a pokusíme se domluvit na kompromisu, aby přes obce v takovýchto případech byla svedena doprava jen v jednom směru po nezbytně nutnou dobu. I tak to bude pro místní znamenat komplikace,“ zakončil Kortyš.

Publikoval: Petr Dejnožka (zdroj: Pardubický kraj)

zpět na články

inzerce

nahoru