Otevřít menu
Doprava dnes
-

Nebezpečné úseky na českých silnicích

Nebezpečné úseky na českých silnicích Dopravní nehody jsou stále závažným problémem na českých silnicích, přičemž některé úseky vykazují dlouhodobě vyšší počet nehod. Odborníci varují, že na vině nejsou vždy jen řidiči, ale často i nedostatečná infrastruktura nebo nevhodné podmínky na konkrétních místech.

10:20 / 10. února 2025
Nebezpečné úseky na českých silnicíchi

Foto: google

Analýza ukazuje, že rizikové faktory zahrnují nepřehledné křižovatky, ostré zatáčky nebo špatně označené úseky.

Kde dochází k nejvíce nehodám?

Podle aktuálních statistik patří mezi nejrizikovější úseky například dálnice D1, která je jednou z nejfrekventovanějších komunikací v Česku. Nehody zde bývají způsobeny nejen hustým provozem, ale i náhlými změnami počasí, zejména v zimních měsících. Dalším problematickým místem je rychlostní silnice R35 v okolí Olomouce, kde se pravidelně tvoří kolony a dochází k častým srážkám kvůli nepozornosti řidičů nebo špatné viditelnosti. Mimo dálnice jsou rizikové například úseky na silnicích I. třídy v blízkosti obcí, kde se často střetávají vozidla s cyklisty nebo chodci.

Na vině není jen lidský faktor

Dopravní expert Petr Novák upozorňuje, že mnoho nehod vzniká také kvůli špatnému stavu silnic nebo nevhodné dopravní infrastruktuře. „Řidiči často čelí situacím, které je mohou zmást – například nepřehledné značení, náhlé zúžení jízdních pruhů nebo křižovatky bez dostatečné viditelnosti,“ vysvětluje Novák. Špatná údržba vozovky, jako jsou výtluky nebo chybějící protismykové povrchy, navíc výrazně zvyšuje riziko nehod, zejména při nepříznivém počasí. Dalším faktorem je nedostatečné osvětlení, které ztěžuje orientaci řidičů, zejména v noci.

Co může pomoci snížit počet nehod?

Zlepšení bezpečnosti na silnicích vyžaduje komplexní přístup. Odborníci doporučují několik opatření: Modernizace infrastruktury: Přehlednější značení, úprava problematických křižovatek a instalace moderních technologií, jako jsou adaptivní světelné signály. Pravidelná údržba silnic: Odstraňování výtluků, zajištění kvalitního povrchu vozovek a instalace protismykových materiálů. Osvětlení a bezpečnostní prvky: Vylepšení osvětlení na kritických místech a instalace ochranných bariér. Zvýšená edukace řidičů: Školení zaměřená na defenzivní styl jízdy a lepší příprava na krizové situace. Společná odpovědnost za bezpečnější silnice. Dopravní nehody mají často tragické následky, kterým lze předejít kombinací lepší infrastruktury, odpovědného chování řidičů a důkladné údržby silnic. Identifikace rizikových úseků a cílené investice do jejich zlepšení jsou klíčovým krokem ke zvýšení bezpečnosti. Je důležité, aby se na tomto úsilí podílely všechny zúčastněné strany – od státních institucí přes dopravní experty až po samotné řidiče. Společně lze dosáhnout výrazného pokroku a minimalizovat počet nehod na českých silnicích.


Autor: Martina Střasáková ( Zdroj: www.cnn.iprima.cz )

zpět na články

inzerce

nahoru