Otevřít menu
Doprava dnes
-

Nedostatek AdBlue ohrožuje provoz nákladních vozidel!

Silniční dopravce začíná vedle zdražování paliva a energií trápit také rostoucí nedostatek kapaliny AdBlue. Bez ní je podle nich ohrožen provoz většiny současných nákladních vozidel. 

12:45 / 21. října 2021
Nedostatek AdBlue ohrožuje provoz nákladních vozidel!

V posledním týdnu vzrostla velkoobchodní cena AdBlue přibližně na trojnásobek, uvedlo sdružení dopravců Česmad Bohemia. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) bude o situaci kolem AdBlue jednat se zástupci dopravců, Správy státních hmotných rezerv (SSHR) a Čepra. Ve hře je nákup kapaliny do nouzových rezerv státu, případně jiná pomoc s distribucí AdBlue.

Dopravci varují před tím, že při přerušení dodávek kapaliny hrozí zastavení prakticky všech nákladních vozidel, autobusů i stavebních strojů. To by následně mohlo vést i k omezení zásobování čerpacích stanic a výrobců. Bez aditiva AdBlue se s začátkem emisní normy Euro 5 po roce 2011 totiž podle dopravců neobejde takřka žádné nově vyrobené užitkové vozidlo, s platností normy Euro 6 je ke svému provozu potřebují i mnohá osobní vozidla se vznětovým motorem.

O situaci proto budou jednat zástupci státu, SSHR, Čepra a dopravců. Havlíček na dotaz uvedl, že ve hře je nákup AdBlue do nouzových rezerv státu případně jiná pomoc při distribuci aditiva mezi dopravce. Největším výrobce aditiva AdBlue, což je roztok syntetické močoviny, je v regionu slovenská firma Duslo, která patří do skupiny Agrofert. Dopravci upozorňují na to, že už zaznamenali lokální výpadky v dodávkách AdBlue.

Důležitost AdBlue? Tekutinu nelze ničím nahradit


AdBlue se vyrábí jako vedlejší produkt výroby hnojiv a jeho produkce se chemičkám kvůli vysokým cenám plynu nyní nevyplácí. Tekutinu nelze ničím nahradit. Motor lze teoreticky nastartovat i bez ní, v autě to ale nedovolí elektronika.

„Pevně věřím, že s množícími se zprávami o problémech s AdBlue nenastane panika s vykupováním do zásoby, která by mohla vést ke skutečnému nedostatku. Touto situací, která se může opakovat i kdykoliv v budoucnosti, se musí neprodleně zabývat i vláda v souvislosti s tvorbou hmotných rezerv,” podotkl generální tajemník Česmadu Vojtěch Hromíř.

Dopravci nyní řeší také postupné zdražování paliva a energií, problémy mají také s nedostatkem některých základních materiálů. Podle firem hrozí zdražování dopravy do konce roku až o čtvrtinu.

Co je to AdBlue?


AdBlue se používá při úpravě výfukových plynů vznětových motorů na úroveň emisních limitů. Vstřikuje se před katalyzátor výfukových plynů. Spotřeba AdBlue představuje přibližně 3 až 7 procent spotřebovaného paliva.
 

Autor: Bc. Filip Červinka (zdroj ČTK)

Zdroj fotky: wikipedia

zpět na články

inzerce

nahoru