Otevřít menu
Doprava dnes
-

Nevidomí si v Panenském Týnci za přítomnosti instruktorů vyzkoušeli, jaké je to být řidič.

Dnes si nevidomí a slabozrací vyzkoušeli sednout za volant a řídit automobil za spolupráce profesionálních instruktorů. Tato akce proběhla na letišti v Panenském Týnci, kde k vyzkoušení byla i zemědělská technika nebo čtyřkolky. Akce se zúčastnilo okolo 20 lidí se zrakovým postižením, uvedl iniciátor akce Nevidomí řidi za volantem Petr Haluška.

12:27 / 4. června 2022
 Nevidomí si v Panenském Týnci za přítomnosti instruktorů vyzkoušeli, jaké je to být řidič.i

Foto: Pixabay

"Akci pořádáme z toho důvodů, abychom dokázali vytvořit bezpečné podmínky pro řízení motorových vozidel," uvedl Haluška, který má jako nevidomý s řízením bohaté zkušenosti. Na brněnském okruhu drží rekord a jak řekl, má v plánu ho ještě během letošního roku překonat.

Řidiči se zrakovým postižením byli na začátku akce rozděleni do tří skupin podle toho, jaké mají s šoférováním zkušenosti. Nejméně zkušení nasedli do auta s automatickou převodovkou. Někteří řídili vůbec poprvé. Za účasti instruktora objeli několik desítek metrů. Z řízení byli nadšení. Další možnost budou mít na konci září, kdy pro ně Haluška chystá akci, kde si vyzkouší řízení vojenské techniky.

"Je to o tom, aby si mohli vyzkoušet, jaké to je přidat, nebo ubrat plyn. Jaký je brzdný účinek u hydraulickomechanické brzdy nebo  u velkých aut u vzduchové brzdy," popsal Haluška. Účastníky dnešního projektu sehnal Haluška díky různým skupinám a spolkům nevidomých a slabozrakých. "Naším cílem není kvantita, ale kvalita. Chceme, aby si to všichni do syta užili a třeba si i popovídali," podotkl iniciátor.

Dalším cílem dnešní akce je také dokázat, že by do budoucna mohli i lidé, kteří nevidí, řídit auta. Těm, kterým řízení šlo, pražská autoškola Wyrwolová, která se na akci podílí, připravila kromě osobních vozů také autobus, motorku a nákladní auto. Podle Halušky by k tomu mohl přispět rozvoj autonomních vozidel.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru