Otevřít menu
Doprava dnes
-

Noční práce jsou součástí činností Ředitelství silnic a dálnic

Celospolečensky diskutované téma nočních prací na dálnicích a silnicích I. třídy v České republice je stále doprovázeno řadou nejasností. Časté představy o nečinnosti v nočních hodinách jsou nepravdivé, protože směny za tmy naopak fungují, a to nejen poblíž velkých měst.

7:54 / 11. července 2024
Noční práce jsou součástí činností Ředitelství silnic a dálnici

Foto: ŘSD

Důležitými faktory nepřetržitého provozu jsou předpisy spolu se zárukou provedení. „Práce v noci mají dva trošičku rizikové aspekty. První se se týká hluku, v blízkosti měst a obcí nám tyto práce často zakazují hygienici. Druhý aspekt je technologický, protože pokládka v nočních hodinách je velmi problematická a může to mít dopady na kvalitu,“ dodává Radek Mátl.    

Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla probíhá na nejzatíženějších úsecích až 80 % údržby právě v době po západu slunce. „Noční práce probíhají i při rozšíření D1 v Brně. Moderní těžké stavební stroje nám umožňují efektivní a rychlou práci, i když většina populace spí. Grejdr, půdní fréza a vibrační válec jedou i za tmy, což nám umožňuje postupovat rychleji a efektivněji. Použití těžkých strojů je klíčové pro minimalizaci dopravních omezení a zajištění bezpečnosti na silnicích. Díky nočním pracím a moderním technologiím jsme dokázali zkrátit dobu výstavby první etapy o 63 dnů. Naši stavaři díky svému nasazení a pochopení a trpělivosti řidičů dokázali posunout původní termín dokončení. Nová mostní estakáda Horní Heršpice na D1 v Brně začne sloužit motoristům už v polovině dubna 2025,“ objasnil mluvčí konkrétní situaci.

Nejvíc nočních krátkodobých prací provádí střediska správy a údržby dálnic (SSÚD) u Prahy jako jsou střediska Rudná a Mirošovice, kde jsou největší denní dopravní intenzity. Noční práce zároveň probíhají i na dalších SSÚD po celé republice. Jan Rýdl upřesnil, že „na dálnicích D0 i D5 děláme noční práce pravidelně. Od začátku roku jsme uskutečnili jenom na tomto úseku asi 500 nočních prací“. Mezi pracovní náplň po setmění patří například opravy svodidel, sekání trávy, čištění odvodnění, vodorovné dopravní značení, opravy asfaltobetonu nebo cementobetonových desek či přetěsňování spárořezu cementobetonových povrchů.

Výše uvedené odpovídá harmonogramům činností také u středisek SSÚD v Ivanovicích na Hané, Brodku u Prostějova, Kocourovci, Přerově, Mankovicích a v Ostravě. Dělníci zde například za světel reflektorů instalují značení, mění uspořádání jízdních pruhů, věnují se neodkladné zimní i letní údržbě a zapomenout nelze ani na nepřetržitou asistenční službu, která non-stop pomáhá řidičům na dálnicích v nouzi.    

Autor: Petr Dejnožka (zdroj: TZ ŘSD)

Noční práce jsou součástí činností Ředitelství silnic a dálnic Foto: ŘSD. Noční práce jsou součástí činností Ředitelství silnic a dálnic Foto: ŘSD. Noční práce jsou součástí činností Ředitelství silnic a dálnic Foto: ŘSD. Noční práce jsou součástí činností Ředitelství silnic a dálnic Foto: ŘSD.
zpět na články

inzerce

nahoru