Otevřít menu
Doprava dnes
-

Nostalgické vlaky jsou zpět. Projet se jimi můžete v okolí Prahy, do Jeseníku či Lednice

Znovu se naplno rozjíždí další sezona oblíbených nostalgických vlaků. Fanoušci železniční historie či zájemci o netradiční výlet se v květnu mohou svézt po tratích jako Pražský Semmering nebo Posázavský pacifik. Cestovat lze i do Bochova v západních Čechách, na zahájení lázeňské sezony v Jeseníku nebo do Lednicko-valtického areálu.

6:38 / 7. května 2022
Nostalgické vlaky jsou zpět. Projet se jimi můžete v okolí Prahy, do Jeseníku či Lednicei

Foto: mdcr.cz

Už dnes se mohou milovníci železniční nostalgie svézt po takzvaném Pražském Semmeringu a vychutnat si jedinečné výhledy na hlavní město - vyšehradskou skálu, pankráckou pláň s moderními budovami, ale také panorama Pražského hradu i historické Prahy.

Vlak v čele s parní lokomotivou Rosničkou (464.202) pojede po své tradiční okružní trase Praha-Smíchov – Rudná u Prahy – Hostivice – Praha-Zličín – Praha-Smíchov. Ze smíchovského nádraží odjíždí dvakrát – dopolední jízda v 10:12 a odpolední ve 14:55. Po celou dobu je zajištěno občerstvení v historickém bufetovém voze.

Na neděli 8. května je potom připravena okružní jízda parním vlakem do dolního Posázaví a Ladova kraje s návštěvou Týnce nad Sázavou.  Trať pojmenovaná prvorepublikovými trempy jako Posázavský Pacifik vede romantickým krajem kolem řeky Vltavy a Sázavy.

Parní vlak povede lokomotiva Rosnička (464.202). Z pražského smíchovského nádraží odjíždí v 9:54. Pojede přes Davli, Jílové u Prahy a Krhanice do Týnce nad Sázavou (příjezd 12:02).

Na cestu zpět do hlavního města po trase přes Čerčany a Senohraby se vlak vydá ve 14:22 a na smíchovské nádraží přijede v 16:20. I v tomto případě se cestující po celou dobu jízdy mohou občerstvit v historickém bufetovém voze.

V půlce května do Bochova i za Priessnitzem 

Další dávka nostalgie je připravena na druhou květnovou sobotu, tedy 14. května. Milovníci železnice mohou využít jedinečné příležitosti a svézt se parním vlakem z Lužné u Rakovníka do Bochova. Nostalgická jízda se koná u příležitosti 125. výročí tratě Protivec – Bochov. 

Historický vlak poveze parní lokomotiva Všudybylka. Z Lužné u Rakovníka odjíždí v 10:40 a přes Rakovník, Senomaty, Pšovlky, Jesenici, Blatno u Jesenice, Lubenec, Chyši a Protivec dojede do Bochova ve 13:33.

Na zpáteční jízdu se parní souprava vydá z Bochova ve 14:28. Po stejné trase dojede do Lužné u Rakovníka v 17:22. Historický vlak bude sestaven z osobních vozů řady Ci, otevřeného vyhlídkového vozu. Občerstvení bude po celou dobu jízdy zajištěno v historickém bufetovém voze. V Lužné mohou zájemci navštívit také největší železniční muzeum v Česku. 

Stejně tak druhou květnovou sobotu bude vypraven zvláštní historický vlak na tradiční zahájení lázeňské sezony v Jeseníku a Priessnitzových léčebných lázních. Zde se letos konají oslavy dvoustého výročí od jejich založení.

Nostalgický vlak odjíždí v 8:25 z olomouckého hlavního nádraží a do Jeseníku přijede ve 12:25. Před zpáteční cestou do Olomouce (odjezd z Jeseníku v 15:30) ještě uskuteční jízdu z Jeseníku (13:10) do stanice Lipová Lázně a zpět.

Historický vlak z Olomouce poveze motorová lokomotiva Bardotka. Ze Zábřehu na Moravě pak parní lokomotiva Velký bejček. Součástí soupravy bude též bufetový vůz.

Historickým vlakem  pojede také samotný Vincenc Priessnitz s chotí. Po krátkém přivítání na nádraží v Jeseníku se cestující mohou vypravit do léčebných lázní na připravený program. Oficiální zahájení lázeňské sezony je v plánu ve čtrnáct hodin.

Každý víkend do Lednice

Turisté se mohou nostalgickým vlakem vydat také do Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznamu UNESCO. Zájemci o železniční historii se tu každou sobotu, neděli a ve státní svátky až do začátku září svezou motorovým vláčkem Hurvínkem. Cestující si díky historickým vlakům mohou naplánovat výlet po Lednicko-valtickém areálu nebo návštěvu muzeí či zámku v Lednici.

Nostalgické vlaky odjíždějí z břeclavského nádraží v 9:23, 11:23, 13:11 a 15:11, z Lednice se vydají na zpáteční jízdu v 10:20, 12:20, 14:10 a 16:10.

Ve dvou termínech, o sobotách 21. května a 10. září, pojede místo motoráčku parní lokomotiva Skaličák; potáhne historické vozy Rybáky a historický restaurační vůz. České dráhy vypraví vždy čtyři vlaky z Břeclavi do Lednice a zpět.

Pro zájemce je také nachystána vyhlídková jízda historickým autobusem Praga RND po Lednici. Ten pojede v době jízdy parního vlaku a bude odjíždět od lednického nádraží v 9:55, 11:55 a 13:45.

 

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: mdcr.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru